Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Turkovac açıklaması: Kullanın diyemem

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Turkovac açıklaması: Kullanın diyemem
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Turkovac aşısıyla ilgili yaptığı değerlendirmede "Ben önümde veri olmadan, 'Bunu kullanın, bunun yerine şunu yapın' diyemem" dedi.

Koronavirüs salgınının başladığı ilk aylardan bugüne 7’den 70’e herkesin merakla beklediği, “Yerli ve milli” aşı Turkovac 2021 senesinin son günlerinde “Acil kullanım onayı” aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törenle “müjde”yi verdi, vatandaşlar aşılanmaya başladı.

Sözcü'nün haberine göre Erdoğan Turkovac aşısı oldu mu bilgi verilmedi fakat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı olduğunu açıkladı hatta fotoğrafla da bunu paylaştı.

Törende daha önceki Sinovac, Biontech, Sputnik gibi aşılarda olduğu üzere aşının etkinlik verileri ve FAZ-3 çalışması sonuçları paylaşılmadı. Törende kimse bundan söz etmedi ve soran da olmadı. Sonraki günlerde de merakla beklenen bu sorunun cevabı gelmedi. Kafalarda soru işareti oluştu fakat yanıt ortada yoktu.

Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın sözleri ise özellikle konunun uzmanlarını tatmin etmek bir tarafa kullandığı ifadeler sebebiyle kızdırmış görünüyordu.

MEHMET CEYHAN'DAN ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

Prof. Dr. Mehmet Ceylan, Turkovac ile alakalı verilerin paylaşılması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Turkovac, açıkçası elimizde bir verisi olmayan ama sadece bildiğimiz Sinovac'la tamamen aynı yapıda olan bir aşı… Yani içindeki katkı maddeleri ve miktarları dahi Sinovac’la tamamen aynı olan bir aşı…

Şimdi birisi “Bizim aşımız Sinovac'tan daha iyi” diyorsa buna bir açıklama getirmek zorunda. Yani tamamen aynı yapıda bir aşı neden daha iyi olsun.

Hiç böyle bir neden belirtmeden, hiçbir veri sunmadan, yani Faz-3 çalışmasına kaç hasta alındı, kaç hastanın sonuçları var ellerinde… Bunlar belli olmadan, bu açıklamalar bilimsel bir yaklaşım olmaz…

Ama bunlar belli maksatlarla söyleniyorsa ben bilemem tabi…”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Sonuçta bu yerli bir aşı… Sinovac'la eş değer bile olsa, “Kullanılmalı” diyebilir miyiz? Vatandaşa tavsiyeniz nedir?” sorusuna ise aynı netlikte yanıt verdi:

"Burada söz konusu olan insan sağlığı… Ben önümde veri olmadan, “Bunu kullanın, bunun yerine şunu yapın” diyemem. Onun için bu Faz-3 çalışmasında neler bulundu. “Hopluyor, zıplıyor” dedikleri antikor düzeyleri nedir, bunları bilmem lazım ki yorum yapayım.

Bu sadece antikor seviyesiyle de ilgili değil. Bu koruyuculuk ne kadar sürüyor bilmiyoruz."