TCMB: REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ

TCMB: REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmamış reel kesim güven endeksi (RKGE), bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 99,1 seviyesinde gerçekleşmişti aralıkta bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 99,1 seviyesinde gerçekleşti. 2023'de ilk kez 100'ün altında kaydedilen endeks, yılın en düşük seviyesini görmüş oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmamış reel kesim güven endeksi (RKGE), bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 99,1 seviyesinde gerçekleşmişti aralıkta bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 99,1 seviyesinde gerçekleşti. 2023'de ilk kez 100'ün altında kaydedilen endeks, yılın en düşük seviyesini görmüş oldu.

TCMB, aralık ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ile reel kesim güven endeksini açıklandı. Bune göre, mevsimsellikten arındırılmamış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 99,1 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 103,4 oldu. 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Merkez Bankası'nın reel kesim güven endeksine ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

"Mevsimsellikten arındırılmamış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 99,1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği görülmektedir. Üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin ise azalış bildirenler lehine döndüğü gözlenmektedir.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı görülmektedir.

GELECEK 3 AYA İLİŞKİN ÜRETİM HACMİ VE SİPARİŞ BEKLENTİSİ ZAYIFLADI

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği görülmektedir. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı gözlenmektedir.

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ve son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görülmektedir. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlendiği gözlenmektedir. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak yüzde 58,8 seviyesinde gerçekleşmiştir.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,9’a, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,4'e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 75,7'ye gerilemiştir."