Ekrem İmamoğlu'ndan Diyanet açıklaması! Yine tekrarladı, görevden alınacak mı?

Ekrem İmamoğlu'ndan Diyanet açıklaması! Yine tekrarladı, görevden alınacak mı?
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatih Altaylı'nın programına katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, Financial Times gazetesine verdiği röportajda söylediği "Görevden alınabilirim" ifadesi ile ilgili olarak, "İstanbul önümüzdeki 2023 seçimlerden hemen sonra gerçek sahibi olan AK Parti'nin olacak deniyor. Neden 2024 yerel seçimleri denmiyor? Bunu diyen akıl, seçimi iptal eden akıl beni de görevden alabilir" ifadelerini kullandı.

İBB'nin Florya tesislerinde gerçekleştirilen canlı yayında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazeteci Fatih Altaylı'nın gündeme ilişkin sorularını cevapladı. İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Tatil meraklısı bir insan değilim. Eşimle yıllardır en çok münakaşa ettiğimiz alandır bu alan. Babam bana 'çalışma delisisin' derdi. Hayatım öyle geçti. Sabah 5-6 gibi kalkarım. 18 yaşından beri öyleyim. Şimdi de öyleyim. Tatilci bir belediye başkanı mıyım, yoksa her anı manipüle edilen biri miydim, ona bakmak gerekir. 

CUMHURBAŞKANINI ÖRNEK GÖSTERDİ

3 senede toplam 2 gün tatil. Bana en yakınım 3 katı tatil yapmış. Cumhurbaşkanı, İBB başkanıyken benden 4 katı tatil yapmış. Ben kasım ayında maratona girdim. 7 ayı aşkın kampanya yürüttüm. 2-3 günlüğüne tatile gittim. 

3 yılda 10.2 milyarlık yatırım yaptık. Şu an İstanbul'da bu görüntüler yaşanmıyor. Üsküdar'da kara ile deniz birleşmiyor. Hiçbir ilçede böyle bir görüntü  yok. Esenyurt'ta 2 sene önce dere yatağını imara açmışsınız, kim AKP ilçe başkanlığı, İBB AKP döneminde... 

YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Bu dünyada var mı? Dere yatağını küçültmüşsünüz, dolayısıyla her yağmurda o sokağı sel basıyor. 800 milyon liralık yatırım yapıyoruz orada. Zemin altı izinleri iptal edildi. O günden bu güne bodrum yaşamına müsaade edilmiyor. 

Sel olduğunda oraya gidecek, çizmeleri giyecek bir belediye başkanı değilim. Ben ilk başta giydim çizmeyi, arkadaşlarımla yola çıktım. İstanbul'un 107 noktasında 10.2 milyarlık yatırım yapıyoruz.

"BU ŞOVDUR"

Tek bir noktada baskın var. 3.600 personel, Genel sekreter, başkan vekilleri, İSKİ genel müdürü, ben telefon başındayım ve iş çözülmüş. Saat 8-9'da bir bakan çizmelerle oraya gelince duyuldu. Bakan oraya gelince Ekrem İmamoğlu'nun pozisyonu neden sorgulandı? Her şey çözülmüş, gelip oraya çizme giyip şov mu yapmam gerekiyor. Bu şovdur. Ben bunun parçası neden olayım. Ben hanedan babası değilim, ben aile babasıyım. İktidarın nimetleri çevresinde dönüp dolaşan çocuğum yok.  Benim ailemin hiçbir ferdini siyasi mecranın etrafında göremezsin. 

DİYANET AÇIKLAMASI

İki konuyu unutturmayacağım. Biri, benim MOBESE takip edilme sürecinin üzerini kapatmaya çalışlar. Bunu yapan, sızdıran... İkincisi, beni ölüme tehdit edenin açıklamasıyla ilgilenmemesi. 

İnancım gereği Diyanet İşleri Başkanı'nı ben kabul etmiyorum, benim başkanım değil. Siyasi bir açıklama yapıp, birisi hakkında iftirada bulunurken onu teyit edercesine gülüyorsanız, beni temsil etmezsiniz. En büyük günah iftiradır. Benim  Diyanet İşleri başkanım olamazsınız. Ben sünni bir ailenin çocuğuyum, müslümanım, şahsen benim olamazsınız. 

"DEMOKRASİNİN YÜZ KARASI GÜNLERİYDİ..."

Hırsızlar, çaldılar dediler. İçişleri Bakanı, sandık başlarında terörist tespit ettik dedi. 1 kişi sorgulandı mı, 1 kişi ceza evine girdi mi? Biz bunları unutmayız, bunlar demokrasinin yüz karası günleriydi. Bunları yaşatanlar şimdi iftiranın peşinde, manipülasyonun peşinde. Bu insanlara karşı kazanmanın yolu da popülizm yapmak, yalandan yere çizme giymek değildir. Ben bu insanlara karşı büyük mücadele veriyorum, iş yaparak mücadele veriyorum. 

MURAT ONGUN AÇIKLAMASI

Ben onunla konuştum. Onun sözleri değil, herkes hata yapabilir. Benim iyi bir yol arkadaşım, ona güveniyorum. O benim duruşumu bire bir temsil etmez. Bizim 'sözcü' meselesi farklı olabiliyor, söylediği de yanlış anlaşılabilir, yanlış da söyleyebilir. Bu nedenle sözcülüğü kaldırdık.

VIZ GELİR

Bu söz ve duygu benim değil dedim Hemen özür diledim. Hata yapabilirim. 3 yıllık siyaset yaşamımda böyle hatalar üzerinden kimlik tarifi yapmayı uygun bulmuyorum. Vicdansız bir yorum olarak görüyorum. Bu anlamda kendime güveniyorum.  Benim her şeyi bilmem mümkün değil. On binlerce akıl danıştığım insan var. Moderatör anlayışıyla şehri yöneten bir başkanım. 

"UYDURUK KARARLA ELİMİZDEN ALINDI"

40'tan fazla yolsuzluk ve usulsüzlük soruşturma dosyalarımıza el konuldu. Halk ekmek için çektiğimiz çileleri gazete ve TV'lerden gördünüz. 300 yeni otobüs alımını cumhurbaşkanı onaylamadı. Bizi zorladılar ancak 160 otobüsü kendi gücümüzle satın aldık. Ancak İstanbul zaman kaybediyor.  Uyduruk kararlarla Galata Kulesi elimizden alındı.

Onların anladığı, bildiği tarzda çılgın projelerin peşinden koşmadık. Akılcı, mantıklı... Rumeli Hisarı neden çürümeye bırakılır. Sarayburnu neden çöplük içindedir? Kara surları neden çökmek halindedir. Biz 100'ün üzerinde restorasyon yapıyoruz. Bir mirasa sahip çıkma konusunda olağanüstü başarılara adım attık.

75 bin üniversite öğrencisine 4.500 TL karşılıksız burs veriyoruz. Bunlar yoktu. 100 bine  yakın test kitabı dağıttık. Biz bunları kimsenin gözüne sokmuyoruz. 1 milyon 200 bin aileye destek olduk. Askıda faturada 380 bin fatura ödendi. 70 bini aşkın istihdam sağladık.

YARDIMLAR HAKKINDA

Yarattıkları demokrasi krizine karşı meydan okuyoruz. İstanbul'da her vatandaşımızın eşit ve adil hizmet almasını, paylaşımdan faydalanmasına gayret ediyoruz. Yarattıkları ekonomik krize rağmen meydan okuyoruz. Yoksulun yanında, burslar, yurtlar, kreşler açıyoruz. Sosyal yardım bütçesini 5 katına çıkardık. Bütçemizin yüzde 11'i sosyal yardım.

Ormanlara yıllarca bakmadılar, Atatürk Havalimanı'nın pistlerini yeşil alan yapacağız diye söktüler. Yeşil alan dedikleri ne kağıt üzerine çizdikleri Millet Bahçesi. Adını bile söyleyemediler. Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi...Ne yaptıklarının farkında değiller, şaşkınlar. Biz onun için yarattıkları çevre krizine karşı çıkıyoruz. 

LİYAKAT VURGUSU

Araç sayısını artırmadık. Süt dağıtımı için araç aldık. Sayısı 100'ü geçmez. Onun dışında lüks olmayan araç dizaynı yerli araçlardan seçildi, fiyatı makul. Yılda bir araç ihalesi yapıyoruz. Geri iade ettiğimiz araçların dışında sayı artırmadık. Ne kadar gerekiyorsa o kadar var. Şurası bile israfın imzası. Bu şatafat var.

Uzun süre bir göreve sahip olmanın, eş dost akraba partili gibi bir yapı var. Yüzde 5'i geçmez benim şu anki çalıştıklarımdan tanıdıklarım. Liyakatinden dolayı işe alıyoruz, partisine bakmıyoruz. En objektif en şeffaf işe alım sürecini yönettik. Mansur Bey ile kapışmayız, birbirimize güç veririz. 

TERÖR SORUŞTURMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Aynı anda İBB'nin ilk defa 3 kadın genel sekreteri oldu. Başarılıdır, liyakatlidir, çalışır. Biz neye talibiz, Türkiye'nin uzlaşmacı diline. Biz 557 tane terörist var İBB'de dediler. 8 ay geçti. Çıktı mecliste masaya vurdu. 20-30 kişi alındı, benim sorumluluğum değil.

86 bin çalışanımı zan altında bıraktınız. 20-30 kişi için çıkarılan kararı da doğru bulmuyorum. Terörle iltisaklı ise neden geziyor dışarıda. İşten neden çıkardın diyorlar ben çıkarmadım kanun çıkarıyor. Zaten görevden almak için can atıyor. 

Kürt ve şafi vatandaşlara hizmet etsin diye gassal aldım, diyorsun ki bu terörist. Bunun sorumlusu ben değilim. Dünyanın hiçbir adil ülkesinde bunu anlatamazsınız. 8 aydır çalışanlarımızı mağdur ettiler. 

"GÖREVDEN ALINABİLİRİM"

Bana ahmak dendi, ben de sözünü iade ettim. Hakkımızda erteleme kararı verilen hakimin sürüldüğü haberi var. Eylül'de tekrar yargılanacağım, kime yargılanacağım? O hakim kim? Kim ne için gelecek? Tüm bu süreçleri yaşatan bu ülkeyi yöneten akıl. 

İstanbul önümüzdeki 2023 seçimlerden hemen sonra gerçek sahibi olan AK Parti'nin olacak deniyor. Neden 2024 yerel seçimleri denmiyor? Bunu diyen akıl, seçimi iptal eden akıl beni de görevden alabilir.