Bakan Yerlikaya’dan Kayseri'deki Olaylara İlişkin Açıklama

Bakan Yerlikaya’dan Kayseri'deki Olaylara İlişkin Açıklama
Bakan Yerlikaya; Kayseri’de meydana gelen olaylarla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Kayseri’de yaşanan olayların ardından sosyal medya platformu X üzerinden provokasyon amaçlı paylaşımda bulunan 6 şahıs, İstanbul’da gerçekleştirilen operasyonla gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılıklar tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele, Güvenlik Şube ile İstihbarat Şube Müdürlükleri, sosyal medya üzerinde provokasyon yapan hesaplara yönelik ortak çalışma başlattı. Kayseri’de yaşanan olayların ardından sosyal medya platformu X üzerinden provokasyon amaçlı paylaşımda bulunan hesaplar Siber Polisi ve istihbarat birimleri tarafından belirlendi. Söz konusu provokasyon amaçlı hesap sahiplerinin kimlik bilgileri belirlenmesinin ardından Güvenlik Şube Müdürlüğü ile paylaşıldı. Kayseri’de yaşanan olaylarla ilgili kışkırtıcı ve halkı tahrik eden hesap sahibi 6 şahıs İstanbul’da 10 ayrı adrese düzenlenen operasyonla yakalandı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, sosyal paylaşım sitesi X hesabından yaptığı paylaşımda, “30 Haziran 2024 akşamı Kayseri’de meydana gelen olaylar sonrası sosyal medya platformu X üzerinden yaklaşık 79 bin hesaptan, 343 bin paylaşım yapıldı.

Paylaşım yapılan hesapların yüzde 37’sinin bot; paylaşımların yüzde 68’inin ise provokatif amaçlı ve negatif olduğu tespit edildi.

63 hesap ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Bunların 10’u savcılığa sevk edildi; diğerlerinin işlemleri devam ediyor.

Ülkemizin huzur ve güvenliğini tehdit eden, provokatif paylaşım yapanlara, nefret söylemlerinde bulunanlara göz açtırmayacağız” dedi.

Bakan Yerlikaya'nın Açıklaması Şu Şekilde:

“Dün akşam saatlerinde Kayseri, Melikgazi Eskişehir Bağları bölgesinde Suriye uyruklu I.A adlı şahıs, akrabası olan Suriyeli bir kız çocuğunu taciz etmesi üzerine, çevredeki vatandaşlar tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edilmiştir. Konuyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır. Ancak daha sonra vatandaşlarımız bu bölgede toplanmış, insani değerlerimize yakışmayan bir tavırla yasa dışı hareket ederek Suriye uyruklu şahıslara ait ev, iş yeri ve araçlara zarar vermiştir. Söz konusu eylemlere güvenlik güçlerimizin müdahalesi esnasında 67 şahıs gözaltına alınmıştır. Toplanan kalabalık saat 02.00’dan sonra dağılmıştır. Türkiye bir hukuk devletidir. Güvenlik güçlerimiz tüm suç ve suçlularla mücadelesini dün olduğu gibi bugün de sürdürmektedir. Yüce Türk Adaleti, suçlulara hak ettikleri cezaları vermektedir. Halkımızın kamu düzenini, güvenliğini ve insan haklarını gözetmeden çevreye zarar vermesi kabul edilemez. İnancımızda, medeniyet değerlerimizde, Aziz Milletimizin sicilinde olmayan yabancı düşmanlığına müsaade edemeyiz.”