Bakan Koca Gazze Konuşmasıyla Dikkat Çekti

Bakan Koca Gazze Konuşmasıyla Dikkat Çekti
Bakan Koca, İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenen 77. Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulu’nda konuştu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Birleşmiş Milletler 77. Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulu’nda açıklamalar yaptı. Gazze’deki sağlık sisteminin çöküşüne ve yaşanan insani trajediye işaret eden Bakan Koca, “İnsanlık onurumuz, Gazze’deki trajedinin son bulmasına bağlıdır” şeklinde konuştu.

Bakan Koca, İsrail’in Gazze’deki hastaneleri ve tedavi imkanlarını hedef alarak, temel insan hakkı olan sağlık hakkına savaş açtığının altını çizdi.

“Hastanelerin hedef alınması bir savaş suçudur” şeklinde konuşan Koca, “Vücudu parçalanıp dört bir yana saçılan çocuklar, Gazze’nin ve 21’inci yüzyılın çocuklarıdır. Savaş kutsala da uzanmıştır; korunma güvencesi olacak mekân, teminat olacak onurlu söz kalmamıştır” dedi.

600 Binden Fazla Kişi Bölgeyi Terk Etmek Zorunda Kaldı

Gazze’deki durumun, Refah bölgesinde 1 milyon 400 bin sivilin yaşamını tehdit ettiğini ve 600 binden fazla kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını dile getiren Koca, yiyecek, su ve diğer temel ihtiyaçların engellenmesinin, İsrail tarafından açlığın bir savaş silahı olarak kullanıldığını gösterdiğini aktardı.

Bakan Koca, “Sağlık sisteminin çökmüş olması yanında, insanlık dışı yaşam koşullarının, salgınların, yetersiz beslenmenin, ağır psikolojik travmaların uzun vadeli sonuçlarını da göz önünde bulundurmamız gerekir” ifadesini kullandı. Bu sebeple, Gazze’de sivilleri hedef alan İsrail saldırılarına kalıcı ateşkesle bir an evvel son verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ülkenin, Gazze’ye insani yardımların kesintisiz ulaşması sağlanana kadar İsrail ile tüm ticaretini durdurduğunu kaydeden Bakan Koca, “Tamamen gözlerimiz önünde seyreden bu trajedi, İkinci Dünya Savaşı dahil trajedilerin en büyüklerinden biridir” şeklinde konuştu.

Bakan Koca, “Bu trajedide açlık, hastalık, teknoloji ürünü olmayan ama daha barbarca kullanılan silahlardır. Bu gayri insanî silahların kullanılmasını önlemeliyiz” ifadeleriyle uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

Koca, kalıcı ateşkesin acilen sağlanması gerektiğini de vurgulayarak, “İnsanlık onurumuz, Gazze’deki trajedinin son bulmasına bağlıdır” dedi.

Konuşmadan sonra salonda bulunan Filistin Sağlık Bakanı Dr. Abu Ramadan, Bakan Koca’yı konuşmasından ötürü tebrik etti.