Turkovac'ın Faz-3 sonuçları açıklandı! Koruma oranı ne kadar?

Turkovac'ın Faz-3 sonuçları açıklandı! Koruma oranı ne kadar?
Yerli koronavirüs aşısı Turkovac'ın Faz-3 çalışmalarıyla ilgili açıklama yapıldı. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver "Turkovac’ta corona oranı yüzde 4.55 olarak saptandı" dedi.

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac’ın faz çalışmalarının sonuçlarına yönelik herhangi bir açıklama yapılmaması tartışmalara neden olmuştu. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “Ben önümde veri olmadan, ‘Bunu kullanın, bunun yerine şunu yapın’ diyemem” ifadelerini kullanmış, TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da “İnsanlarımıza ‘Turkovac yaptırın’ demiyoruz. Veriler paylaşılmadan bunu söyleme olanağımız yoktur” açıklamasını yapmıştı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, yerli aşı Turkovac’ın Faz-3 sonuçlarını bu sabah canlı yayında paylaştı:

"Elimde etkinliği ispatlanmış bir aşı var. Bunu kullanıyorum zaten. Kendi geliştirdiğin aşının en az bunun kadar güvenli olduğunu gösterirsen aşıya izin veriliyor. Belirlenmiş sınırlar dahlinde, karşılaştığınız aşıya karşı en az onun kadar etkilidir arıyoruz. En az onun kadar başarılı ise ruhsata gidebilir.

Kıyas ürünümüz ikisinin de inaktif aşı olması nedeniyle Coronavac’tır. Bu aşıyla karşılaştırılmasına karar verildi. Bir tarafta Coronavac değerleri var, diğer tarafta Turkovac değerleri var. Coronavac’ın geliştirildiği dönem virüsün ana olduğu haldi. Turkovac döneminde ise delta gibi birçok varyant vardı. Coronavac döneminde aşı yok durumu vardı. Turkovac döneminde ise birçok aşı imkanı vardı.

"TAKİP SÜREMİZ 108 GÜNDÜR"

Turkovac’ta takip süremiz 108 gündür. Daha yakından ve uzun süre incelenmiştir. 4 Ağustos’ta 400 gönüllü sayısına ulaştık. 21 Ekim’de ara güvenlik analizi yapıldı. Etik kurulu bunu özellikle istedi. Sonlanım noktasına ulaşmasına rağmen 23 Kasım 2021’de çalışmanın destekleyicisi Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bir yazıyla o güne kadar ki sonuçların bildirilmesini istedi. 22 Aralık 2021’de Turkovac’ın acil kullanım onayı alması kararı çıktı. Biz de yeniden incelememize başladık.

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver de şu açıklamayı yaptı:

"Toplam takip süremiz 108 gündür. Primer noktamız 14 günden sonra koronavirüs geçiren hastalardı. İkinci dozdan sonra 14 gün takip süremiz de hesaplandı. Bu da 69 gündü. Coronovac çalışma süresine göre oldukça uzun bir çalışma süremiz olduğunu söyleyebilirim. Etkinlik analizini yaptığımız 1008 kişiden 69 Kovid-19 vakasını saptadık. Bunların 23 tanesi Turkovac kolundaydı. Turkovac’ta corona oranı yüzde 4.55 olarak saptandı."