Yeni evlenecek çiftler dikkat! Evlilik öncesinde zorunlu olacak

Yeni evlenecek çiftler dikkat! Evlilik öncesinde zorunlu olacak
SMA hastalığının önüne geçilmesini için bir dizi önlem alındı. Evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yenidoğanlara SMA taraması yapılması zorunlu hale getirildi.

SMA Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. SMA Bilim Kurulu sonrası detayları anlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evlilik öncesinde SMA taramasının zorunlu hale getirileceğini duyurdu. "Bugün nihai anlamda bir tedavisi olmayan ve kalıtım yoluyla ortaya çıkan SMA, önlem alınması mümkün bir hastalıktır" ifadelerini kullanan Koca, "Bu amaçla, evlilik öncesinde tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taraması yapılması programını hayata geçiriyoruz" sözlerini sarf etti.

Koca, şöyle devam etti: "Tarama sonucunda, genetik yapıları SMA hastası bebek dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer arzu ederlerse tüp bebek yöntemiyle bu riskten uzak bir şekilde çocuk sahibi olabilirler. Bedeli devletimizce karşılanmaktadır. Ayrıca yeni doğan bebekler için, hastalıklar açısından yapılan genetik taramalara SMA hastalığı dâhil edilmiş durumdadır. Böylece, tedavinin etkili olduğu erken dönemde yakalama şansı ortaya çıkacaktır. Çalışma, ay sonuna dek uygulamaya konuyor."