Koronavirüs vakaları artmaya devam ederken arka arkaya uyarılar geliyor! Uzman isimden aşı hatırlatması

Koronavirüs vakaları artmaya devam ederken arka arkaya uyarılar geliyor! Uzman isimden aşı hatırlatması
Koronavirüs vakalarında artış devam ederken gözler uzmanların uyarılarına çevrildi. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, "Eksik doz aşılanmış olanlar da corona virüse yakalanabiliyor. Aşılarını yaptırsınlar ki sonbahara rahat ve korunaklı bir şekilde girelim" ifadelerini kullandı.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, koronavirüs vaka sayısına ilişkin açıklamalarda bulunurken, aşıda hatırlatma dozunun ve maske kullanımının önemine ilişkin bilgilendirme yaptı.

Bir ay önceye göre yaklaşık 30-40 katın üzerinde vaka sayısında artış olduğu konusunda uyarıda bulunan Prof. Dr. Demirhan, “Özellikle 50 yaşın üzerinde, kronik hastalığı olan kişilerin maskesini hemen hemen her ortamda takmalarını istiyoruz. Aşıları eksik olan kişilerin, mutlaka maskeyi takmalarını öneriyoruz. İstiyoruz ki başkalarına da hastalık bulaşmasın” ifadelerini kullandı.

"HATIRLATICI DOZ İLE BAĞIŞIKLIK YÜKSELTİLMELİ"

Prof. Dr. Recep Demirhan, “Ülke olarak hastanelerimizde şu anda hiçbir problemimiz yok. Yoğun bakımlarda da doluluk yok. Şu anda koronavirüsle ilgili yoğun bakımda yatan hastamız yok. Mutlaka hatırlatıcı aşı dozlarımızı yapmalıyız, yaptırmalıyız. Elimizde fazla miktarda aşı da var. Bir önceki aşı dozlarımız hangi türdeyse o aşı dozlarıyla aşılanmaya devam edilebilir veya şu anda Turkovac aşısının da etkisi oldukça fazla, bu aşıyı da vatandaşlarımıza öneriyoruz. Tercih etmelerini istiyoruz çünkü, ülkemizde üretilen ve son dönemde oldukça geniş spektruma sahip bir aşı. Öteki dozların etkinliği azaldı. Etkinliği en fazla 5-6 ay sürüyor. O etkinliğin azalması nedeniyle, tekrar bir hatırlatıcı dozla araya girip bağışıklığımızı artırırsak, sonbahardan sonrası bizler için daha kolay olur” diye konuştu.

AŞISIZLAR RİSK ALTINDA

Koronavirüsten en çok etkilenen grubun aşısızlar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eksik doz aşılanmış olanlar da corona virüse yakalanabiliyor çünkü, vücudunda onu koruyabilecek hiç antikor, asker yok. Ya hastalığı geçirerek bağışıklık kazanması söz konusu veya aşılanarak. En basit, en kolay, en pratik, en hasarsız yolu aşılanmak.

Dolayısıyla toplumun tüm kesimlerini aşılamamız gerekiyor. Hastanemizde aşısızları çok fazla hasta olarak görüyoruz. Tam doz aşılı olanlar hastalığı geçirmiş olsa bile ayakta geçiriyorlar, çok basit geçiriyorlar. Bir gribal enfeksiyon gibi geçiriyorlar. Bunun için aşılanmak çok önemli.”

"TÜRK AŞISINA GÜVEN VAR"

Prof. Dr. Demirhan, “Çünkü daha önceki dozları Biontech olan kişiler, aynı aşı ile devam ettiler. İkinci en fazla yapılan aşı şu anda Turkovac. Türk aşısı olduğu için ona karşı da ciddi bir güven, hassasiyet var. Turkovac da etkin bir aşı. Yan etkisini görmediğimiz bir aşı. Sınovac’a tercih biraz daha düşük. Bakan Bey’in açıklamasından sonra, bugüne kadar 20 bin civarında yapmış olduğumuz aşı var. Burası 00.00’a kadar devam ediyor. 10 ayrı odada aşılama hizmeti burada duruyor. Vatandaşlarımızı bir an önce yaz, tatil dönemi demeden aşılanmaya davet ediyoruz. Aşılarını yaptırsınlar ki sonbahara rahat ve korunaklı bir şekilde girelim” dedi.