Bakan Koca uyarmıştı! Koronavirüs aşı randevuları başlıyor! 4.doz aşıyı kimler olabilir?

Bakan Koca uyarmıştı! Koronavirüs aşı randevuları başlıyor! 4.doz aşıyı kimler olabilir?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vaka sayılarının yeniden artmasıyla birlikte son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde koronavirüs aşısının etkisinin azaldığını vurgulamıştı. Bunun üstüne E-nabız üzerinden 'hatırlatma dozu' randevuları vatandaşlara açıldı. Peki 4. doz koronavirüs aşısını kimler olabilir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'hatırlatma dozu' açıklamasından sonra koronavirüs aşılarının yeni dozu vatandaşlara açıldı. En son aşı olmasının üstünden 6 ay geçen vatandaşlar yeniden aşı olabilecekler.

E-nabız sistemine koronavirüs hatırlatma dozu yenden tanımlanmaya başladı. Randevular bugünden itibaren vatandaşlara açıldı.  3 doz Biontech aşısı olanlar için bu 4'üncü doz olacak. 65 yaş ve üstü ile riskli gruplarda olanlar için bu 6'ncı doz aşı olacak.

Hatırlatma dozu için Biontech, Sinovac veya Turkovac'tan tercihlerinden bir tanesi seçilecek ve vatandaşlar istedikleri aşıyı yaptırabilecek.

BAKAN KOCA AÇIKLAMIŞTI

Koronavirüs vaka sayıları son iki haftadır yeniden artışa geçti. Bunun ardından açıklama yapan Bakan Koca, risk gruplarının yeniden aşı olmasını gündeme getirmişti. Yeniden kısıtlamaların gelmeyeceğini ifade eden Bakan Koca bundan böyle kişisel korunma yollarının önem kazandığını ifade etmişti.

Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde koronavirüs aşısının etkisinin düşmeye başladığını vurgulayan Koca, "Bu süre dolmuşsa, yeniden aşı olunması önem arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz önemi siz de verin. 50 yaş üstüyle risk grubundakilere, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu grubun, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini bilhassa koruması gerekmektedir. Maskeyi zaruri kılan durumları hepimiz biliyoruz. Bugünlerde sıkıntılarımız, üzüntülerimiz var. Birbirimizi anlayarak, birbirimize güvenerek sıkıntıları aşacağız. Emin olun. Bir tek, can kaybıdır ki o, telafi edilemez" ifadelerini kullandı.