Cemil Çiçek'in Yeni Anayasa Açıklamasında İlk 4 Madde Vurgusu

Cemil Çiçek'in Yeni Anayasa Açıklamasında İlk 4 Madde Vurgusu
Cemil Çiçek, gündemdeki gelişmelere ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı ve yeni anayasa ile ilgili açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, TBMM eski Başkanı ve Adalet eski Bakanı Cemil Çiçek, Küresel Gazeteciler Konseyi'nin (KGK) "Ankara Sohbetleri" bu haftaki programının konuğu oldu.

Yeni Anayasa çalışmalarına yönelik konuşan ve 9. Yargı Paketi'ndeki "etki ajanlığı” ile ilgili taslak düzenlemeyi değerlendiren Çiçek, “İlk 4 maddede hiçbir kalem oynatılmaz. Örneğin bir siyasi partinin ilk dört madde hassasiyeti var, başkasının vatandaşlık maddesi konusunda hassasiyeti var, öbürünün anadil konusunda hassasiyeti var, bu nedenle yüzde yüz mutabakatın sağlanması gerekir" ifadelerini kullandı.

Ülkemizin 1982’den beri Anayasa’nın değişmesi yönünde görüş birliğinde olduğunun altını çizen Çiçek, Türkiye’nin yeni bir Anayasa’ya muhakkak ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Cemil Çiçek'in Anayasaya İlişkin Değerlendirmeleri Şu Şekilde:

“1982 Anayasası yürürlüğe girdikten sonra belli bir tarihe kadar siyasette aktör olan insanlar da yok, partiler de yok, yani bazı partiler bu değişikliği yapmış diyelim ki, Doğru Yol Partisi diyelim, CHP diyelim, Anavatan Partisi, o zaman buna karar veren insanlar rahmetli olmuş, hepsini rahmetle saygıyla anıyoruz. Onlar da gitmiş tüzel kişilik olarak partiler de yok, yepyeni bir nesil gelmiş yepyeni bir siyaset yapan insanlar çıkmış bunlar ne 82’yi yaşamış, önemli bir kısmının da sonraki değişikliklerinin hangi sebepten dolayı yapıldığına dair çok fazla bilgisi yok.

Halbuki Meclis tutanaklarına falan bakılsa iyi kötü bunlar gerekçe olur. Dünü hatırlamazsanız her şey sıfırdan başlıyor gibi olur, hâlbuki devlet hayatında hiçbir şey sıfırdan başlamaz. Kuralları da kurumları da ortaya çıkaran ihtiyaçlardır. Hangi ihtiyaçlardan 82 Anayasası yapıldı? Hangi ihtiyaçlar daha sonra ortaya çıktı ki çok sayıda Anayasa değişikliği yapıldı? Birisi 3 madde değiştirmiş, birisi 24 madde değiştirmiş, öbürü 35 madde değiştirmiş, aralarda Türkçe imla uyumu bile yok. Gelişmiş ülkelerde o ülkenin dilinin en mükemmel kullanıldığı hukuk metni Anayasa’dır, Fransız Anayasasına bakarsanız Fransızcanın en iyi kullanıldığını görürsünüz; Alman Anayasası da öyle. Bizimki ise bu açıdan baktığımızda en kötü Türkçeyle yazılmış bir Anayasa.”

Anayasa'nın İlk 4 Maddesine İlişkin Açıklama

Anayasa’nın ilk 4 maddesine ilişkin değişiklik yapılamayacağını söyleyen Çiçek, bu konuda toplumsal bir uzlaşının olduğunu ve konunun tartışmaya kapalı olduğunu aktardı.

Çiçek, “İlk 4 maddede hiçbir kalem oynatılmaz, şimdi 4 maddeye dokunmadığınızda ki dokunulsun anlamında söylemiyorum yanlış anlaşılmasın bunun altını çizerim. Örneğin bir siyasi partinin ilk dört madde hassasiyeti var, başkasının vatandaşlık maddesi konusunda hassasiyeti var, öbürünün ana il vesaire konusunda hassasiyeti var, bu nedenle yüzde yüz mutabakatın sağlanması gerekir" dedi.