Montrö hükümleri uygulandı! Rus gemileri Boğazlara alınmadı

Montrö hükümleri uygulandı! Rus gemileri Boğazlara alınmadı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Boğazlar'dan 4 savaş gemisi geçirmek istediğini ancak Türkiye'nin Montrö Sözleşmesi gereği gemilere geçiş izni vermediğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında Rusya'nın dört savaş gemisi için Boğazlar'dan geçiş izni istediğini, fakat Türkiye'den gelen talep sonrası bildirimin geri çekildiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, "Dostane bir şekilde Rusya'ya 'bu gemileri göndermeyin' dedik. Rusya da bunun üzerine gemileri göndermekten vazgeçti" açıklamasında bulundu.

Daha önce yaptığı 'kıyıdaş olan, olmayan tüm savaş gemilerinin geçişini engelleyecekleri yönündeki açıklamasınının gündeme getirilmesi sonrası Çavuşoğlu, "Orada bir yanlış anlaşılma olmuş. Ayaküstü diplomasi muhabirleriyle sohbet ediyorduk. Biz Montrö Anlaşması'nı harfiyen, çifte standarda düşmeden, şeffaf biçimde uygulayacağımızı söyledik. Kıyıdaş olmayan ülkelerin Karadeniz'e geçireceği gemilerin Boğazlardan geçişleri, Karadeniz'de kalma sürecini, toplam tonajını Montrö düzenliyor. Hiç merak etmeyin uygulayacağız diyorduk. Şimdi savaş durumu var. Bir savaş olduğuna göre bu sebep savaşın tarafı olan ülkelerle ilgili Montrö'nün 19. maddesini uygulamak durumundayız" ifadelerini kullandı

Çavuşoğlu, Rusya'nın Boğazlar'dan geçiş isteği ile alakalı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"GEMİLERİ GÖNDERMEYİN DEDİK"

"Genel hükme istisna getiren paragraf da var, ona da uymak durumundayız. Bunu Ruslara da söyledik, diğer ülkelere de söyledik. 19. madde nedir? Şu anda savaş var, iki tarafı var. Rusya'nın savaş gemisinin fazla olması var. 19. madde savaşın tarafı olan ülkelerin gemilerinin savaş gemilerinin boğazdan geçişinin engellenmesi. Şöyle bir istisna var. Eğer o savaş gemisi Karadeniz'de kendi üssüne, savaş öncesinde kayıtlı olan üssüne ya da bağlama limanına, daha çok sivil gemiler için kullanılıyor, döneceğini söylerse o zaman o savaş geminin geçişini engelleyemiyoruz. Çünkü üssüne dönecek. En son Rusların 27-28 Şubat'ta 4 gemisinin geleceğini söylemişti. Bunlardan 3 tanesi Karadeniz'de üslere kayıtlı değildir. Biz 'Bu gemileri göndermeyin' dedik. Rusya da bunun üzerine gemileri göndermekten vazgeçti. Montrö'ye taraf olan ülkelere bildirdik. Resmi şekilde bildirdik.

Dostane bir şekilde Rusya'ya bu gemileri göndermeyin dedik. O zaman savaş olup olmama kararı yoktu. Burada Rusya veya diğerleri alınganlık göstermesin. Montrö geçerli olduğu sürece biz bunu uygulayacağız. Bu dört gemiden üç tanesinin savaş durumunda geçiş hakkı yoktu. Bizdeki bilgiye göre Karadeniz'deki üslere kayıtlı gemiler değildi. Böyle bir durumda gelseydi 1 tanesi geçebilirdi, 3 tanesi geçemezdi."