Yurtiçi Kargo çalışanlarının eylemleri zaferle sonuçlandı

Yurtiçi Kargo çalışanlarının eylemleri zaferle sonuçlandı
Trendyol çalışanlarının eylemlerinin ardından Yurtiçi Kargo çalışanları da yüzde 17'lik zammı az bularak eylem yapmıştı. Şirketten yapılan açıklamada zam oranının yüzde 46'ya çıkartıldığı belirtildi.

Trendyol'da kendine çalışan kuryeler, ücretlerine yapılan yüzde 11'lik zammın ardından ülke çapında kontak kapatıp eylem yapmıştı. Şirketle yapılan görüşmeler neticesinde Trendyol çalışanlarının zammı yüzde 39'a çıkartılmıştı. Trendyol'un sonrasında Yurtiçi Kargo personelleri de eyleme başladı. Yüzde 17'lik zammın az olduğunu söyleyen işçiler, yüzde 40 zam talep etti. Yurtiçi Kargo'dan paylaşılan yazılı açıklamada, "Son yapılan zam ile tedarikçilerimize yapılan yıllık zam oranı yüzde 46'ya çıkarılmıştır" denildi.

2022 senesinde verilmesi gereken zammın erkene çekildiğinin ifade edildiği yazılı açıklamada, "Artan akaryakıt maliyetlerinden dolayı, Yurtiçi Kargo çatısı altında kargo dağıtım faaliyetinde yer alan, sözleşmeli statüde çalışan tedarikçilerimize 2022 yılında verilmesi gereken zam erkene çekilmiş, 1 Aralık 2021 tarihinde ortalamada yüzde 25 zam verilmiştir. 2022 yılı başında artan maliyetler tekrar gözden geçirilmiş ve 1 Şubat 2022 tarihi itibariyle ortalamada yüzde 21 daha ek zam verilmiştir. Son yapılan zam ile birlikte tedarikçilerimize yapılan yıllık zam oranı yüzde 46'ya çıkarılmıştır. Dolayısıyla sözleşmeli statüde kargo dağıtım faaliyetinde yer alan araçların aylık kazançları performanslarına göre asgari ücretin 2,5 ve 4 katı arasında değişmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Şirketin konu ile alakalı açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Birkaç tedarikçi tarafından '2022 yılında yüzde 17 zam yapıldı' şeklinde oluşturulmaya çalışılan algı, tamamen gerçekdışı ve kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Tedarikçilerimizin dışında tüm saha çalışanlarını, yan haklar hariç her zaman asgari ücretin üzerinde işe başlatan, tüm saha personeline yüzde 40 zam yapan, ülkemizin en çok istihdam sağlayan şirketlerinden biri olan Yurtiçi Kargo, 20 bin personeliyle ve tedarikçileriyle büyümeye devam edecek ve 40 yıldır olduğu gibi her zaman onların yanında olmaya devam edecektir."