Aralık ayı elektrik faturalarına dikkat! Zamlı tarifeye göre mi kesildi?

Aralık ayı elektrik faturalarına dikkat! Zamlı tarifeye göre mi kesildi?
1 Ocak 2022’de elektriğe gelen yüzde 52 ile yüzde 130 arasında zam sonrası vatandaşlar, aralık ayı faturasına zamlı tarifenin yansıtıldığı yönünde şikayetlerde bulunmuştu. EPDK bunun için harekete geçti ve faturalara inceleme başlattı.

1 Ocak 2022’de elektriğe gelen yüzde 52 ile yüzde 130 arasında  zam sonrası vatandaşlar, aralık ayı faturasına zamlı tarifenin yansıtıldığı yönünde şikayetlerde bulundu. 

VATANDAŞLAR ŞİKAYETTE BULUNDU

Bunun üzerine, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan elektrik tarifelerinin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde kuruma iletilen şikayetler üzerine aralık ayına ait faturaları mercek altına aldığı öğrenildi. Elektrikte, aralık ayı tüketiminin eski tarifeye göre düzenlenmesi gerekiyor.

ARALIK AYI ESKİ TARİFEYE GÖRE DÜZENLENMESİ GEREKİYORDU

Kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kilovatsaat, aylık tüketimlerin 150 kilovatsaatin üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/kilovatsaate yükseltilmişti.

"SÜRECİ TİTİZLİKLE TAKİP EDECEĞİZ"

Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan itibaren geçerli elektrik tarifelerinin aralık ayı faturalarına yansıtıldığı yönünde şikayetler aldıklarını ifade ederek, "Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır. Süreci titizlikle takip edeceğiz" sözlerini kullandı.