AKP'li belediye faciaya davetiye çıkaracak bir projeye imza atıyor!

AKP'li belediye faciaya davetiye çıkaracak bir projeye imza atıyor!
İstanbul’daki AKP’li Güngören Belediyesi yapılan tüm uyarılara rağmen faciaya davet çıkarak bir projeye imza atacak.

AKP'li Güngören Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) hazırladığı raporlarda 'bataklık denebilecek bir arazi üzerine', tüm uyarılara rağmen “Semt Güngören” adıyla konut projesi inşa edip, 96 daire ve 9 dükkân satarak para kazanmayı hedefliyor.

Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre Güngören Belediyesi, önce Gençosman Mahallesi’ndeki 6 bin 402 metrekare büyüklüğündeki arazinin imar planlarını değiştirerek, arazinin statüsünü ‘belediye hizmet alanı’ndan ‘ticaret ve konut alanı’na çevirdi. Daha sonra Belediye Meclisi toplantısında, söz konusu arazi üzerine bir konut projesi inşa edilmesine ve yapılacak dairelerin satılmasına yönelik bir teklif getirildi.

Teklif, 2021'in Eylül ayındaki oturumda AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Söz konusu teklifte, 9 katlı olması düşünülen  konut projesinin hayata geçirilme gerekçesi “Yatırım bütçelerine katkı sağlamak ve kaynak oluşturmak” diye bildirildi.

MİLYONLARCA LİRALIK İHALE 

Bu gelişmeden sonra  AKP’li Güngören Belediyesi konut projesi inşa etmek için hızlıca ihaleye çıktı. Belediye Ekim 2021'de “Gençosman Mahallesi 560 ada 3 Parsele Ait Bina Yapım İşi” adı altında bir ihale düzenledi. İhaleyi de 72 milyon 861 bin TL teklif veren Traton Yapı Limited Şirketi’nin aldığını duyurdu.

İLK DEPREMDE FELAKET RİSKİ VAR

Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Güngören Belediyesi’nin konut projesi yapmasının önünü açan imar planı değişikliğine karşı dava açtı. İmar planın değiştirilmesine karşı çıkan İBB’nin yaptığı çalışmalar ve hazırladığı rapor ise bu projenin tehlikeli olduğunu gözler önüne serdi.

İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalarda, konut projesi yapılacak arazinin gevşek bir zemine sahip olduğu ve bu sebeple alan “zemin sıvılaşması ve heyelan” riskinin taşıdığı anlaşıldı. Öte yandan arazinin yeraltı su seviyesi, yüzeye çok yakın.

Bu da projenin hayata geçirilmesi halinde, olası bir depremde büyük can ve mal kayıplarının yaşanabileceğini ortaya koyuyor.

Yapılan çalışmalara göre, yüzölçümü olarak İstanbul’un en küçük ilçesi olmasına karşın, yapı ve nüfus yoğunluğu açısından İstanbul’un en yoğun ilçesi olan Güngören, beklenen olası depremde büyük risk teşkil eden ilçeler arasında yer alıyor.

Tüm bunlara rağmen bu araziye hem de çevredeki binalarının kat sayısının çok üzerinde olacak şekilde 9 katlı bir konut projesi yapılması, geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Sonuç olarak yapılması hedeflenen konut projesi, arazide yeraltı su seviyesinin yüzeye yakın olması, gevşek bir zemine sahip olması, deprem anında sıvılaşma ve heyelan tehlikesi bulunması gibi sebeplerden ötürü pek çok risk ve tehlike barındırıyor.

ARAZİYİ BAKANLIK BEDELSİZ VERMİŞ

Güngören Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Alaeddin Aktay, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, belediyenin müteahhitlik yaparak konut projesi inşa etmesinin ve bu şekilde para kazanmasının yanlış olduğunu belirterek şunları kaydetti;

“Güngören Belediyesi bu arsayı da bakanlıktan bedavaya almıştı. Konut projesinin yapılacağı alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv konut alanı ilan edilmişti.
Yani kentsel dönüşüm için kullanılması ve yoksul insanlara konut yapılması için rezerv konut alanı ilan edildi. Ancak projede daireler yaklaşık 2 milyon TL’ye satışa çıkarıldı ve belediye lüks konut yapıp para kazanacak. Belediye kâr amaçlı iş yapamaz. Belediye resmen müteahhitlik yapıyor.”