İBB Sözcüsü Ongun'dan 'teftiş' açıklaması: Bir şey bulacağız araştırması gibi

İBB Sözcüsü Ongun'dan 'teftiş' açıklaması: Bir şey bulacağız araştırması gibi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, belediyeye başlatılan teftişin 'terörle' ilgili olmadığını bu güne kadar yapılan herşeyin belgesinin istendiğini belirtti: Bir şeyi bulacağız' araştırması gibi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, katıldığı canlı yayında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'terörle ilişkili personel çalıştırıldığı' iddialarının sonrasında bakanlık tarafından İBB'ye dönük açılan 'özel teftiş' ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Ongun, "Sadece bu terör soruşturması olarak gelmedi müfettişler. Bunun içinde göreve geldiğimizden beri yaptığımız tüm ihaleler istendi. Göreve geldiğimizden beri yaptığımız tüm doğrudan teminler istendi. Göreve geldiğimiz günden bu yana verdiğimiz bütün ruhsatlarla ilgili belgeler istendi" ifadelerini kullandı.

Ongun, "'Bir şeyi bulacağız' araştırması gibi" değerlendirmesinde bulundu.

İBB'nin 7 sene süresince denetlenmediğini kaydeden Ongun, şunları söyledi:

"İŞE ALIRKEN SORMADI DİYORLAR"

"Burada iddia ediyorum ki, 17 Nisan 2001 gününden bugüne İBB'nin yaptığı uygulamanın aynısını Konya Büyükşehir de Malatya Büyükşehir de Bursa Büyükşehir de yapmıştır. Bize 'işe alırken sormadı' diyorlar ya, onlar da sormamıştır.

2012 yılından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne müfettiş gelmedi bizim döneme kadar. Müfettişler tabi ki denetleyecektir, herkes denetlenmeli. 7 yıl denetlenmemiş."

İBB'ye dönük yapılanların siyasi bir mesele olduğu yorumunu yapan Ongun, "Şuna benzer bir denetleme Türkiye'de başka bir belediyeye yapılıyor mu, ‘Bu işçileri işe alırken arşiv taraması yaptın mı?' diye. Bu konu siyasi bir konu. ‘557 kaydı var' demek tespittir. Nerede? Bu nasıl olur? Böyle bir kayıt varsa polis gider gözaltına alır, adli makamlara sevk edilir. Biz bunu bir bütçe görüşmesinde duyuyoruz. O günden bugüne neredeyse 1 ay geçti. Bu kişilerle ilgili öğrenebildiğimiz tek bilgi gazetelerdeki uydurmalar" açıklamasında bulundu.