Leonardo DiCaprio'dan Batman paylaşımı! Tüm il heyecanlandı

Leonardo DiCaprio'dan Batman paylaşımı! Tüm il heyecanlandı
Oscar ödüllü ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio, Batman'ın Sason ilçesinde 47 yıl sonra 'Batman Bantlı Çöpçü Balığı' bulunmasını sosyal medya hesabında paylaştı.

Batman Sason’da araştırma gerçekleştiren Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Cüneyt Kaya ve Araştırma Görevlisi Dr. Münevver Oral, 47 sene aranın ardından 'Batman Bantlı Çöpçü Balığı' gördü. Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listeye alınıp neslinin tükendiğine inanılan, Shoal isimli Doğa Koruma Örgütü tarafından dünyanın en fazla aranan 10 balık türü arasında bulunan Batman Bantlı Çöpçü Balığı'nı belirlediklerini kaydeden Doç. Dr. Kaya, Araştırma Görevlisi Dr. Münevver Oral ile Sarım Deresi ve Sason Çayı'ndaki arazi çalışmalarında bu balığa denk geldiklerini belirtti.

Doç. Dr. Kaya, "Gerçekten çok mutluluk verici bir andı. Bundan sonraki amacımız bu balığı koruyup, gelecek nesillere aktarabilmek. Çünkü çok dar bir alanda yaşıyor, kritik düzeyde bir balık, dünya örgütleri tarafından kırmızı listeye alınmış bir balıktan bahsediyoruz. Bu balığı korumak için bölgede farkındalık çalışmaları yapmayı planladık. Şu anda da bölgedeyiz" ifadelerini kullandı.

LEONARDO DICAPRIO PAYLAŞTI

ABD'li ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio da Sason ilçesinde bulunan balık ile alakalı haberi takipçileriyle paylaştı. 19 milyon 500 bin takipçisine 7 dilde haber yapan Mongabay gazetesinin haberini alıntılayan DiCaprio’nun paylaşımı, Batman’da gündem oldu.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen de sosyal medya sayfasından İngilizce olarak Leonardo Dicaprio’ya, “Batman Bantlı Çöpçü Balığı'nın bulunma mucizesini ilk elden gözlemlemek ve ülkemizin doğal güzelliklerine tanık olmak için seni şehrimizde misafir etmek istiyoruz” çağrısı yaptı.