Covid-19 testi olmadığı için hastaneye alınmayan hamile kadın düşük yaptı

Covid-19 testi olmadığı için hastaneye alınmayan hamile kadın düşük yaptı
Çin'de koronavirüs pandemisi nedeniyle 23 Aralık 2021'den bu yana karantina tedbirlerinin uygulandığı Şaanşi eyaletinin merkezi Şian şehrinde Covid-19 testi güncel olmadığı için hastaneye alınmayan 8 aylık hamile kadın düşük yaptı.

Alınan bilgiye göre, yerel hükümetten yapılan açıklamada, yaşanan olay sebebiyle hastanenin genel müdürünün görevden alındığı, tıp bölümü ile ayakta tedavi kliniği yöneticilerinin de kovulduğu aktarıldı.

Yılbaşı günü yaşanan olayda koronavirüs testinin süresinin 4 saat önce dolduğu gerekçesiyle hastaneye alınmayan hamile kadın dışarıda beklediği sırada kanaması başladı ve bebeğini kaybetti.

Kadının yeğeni tarafından kaydedilen görüntülerinin sosyal medyada dolaşıma girmesi ülkede çapında tepkilere yol açtı.

Yerel hükümetten yapılan açıklamada, olayın toplumda geniş çaplı endişe uyandırdığını ve derin sosyal etkisi olduğu vurgulanarak, "Hastane kamuoyundan özür dilemeli, çalışma sürecindeki riskleri etkin şekilde ele alıp değerlendirmeli ve tıbbi bakımın en iyi şekilde sürdürülmesi için hastane yönetimini güçlendirmeli." dendi.

Öte yandan hükümet, Komünist Parti Disiplin Komitesince Şian Acil Bakım Merkezi ve Şian Sağlık Komisyonu yetkililerine resmi uyarı yapıldığını aktardı.

13 milyon nüfuslu Şian, yerel kaynaklı vakalardaki artış sebebiyle 23 Aralık 2021'den bu zamana karantina altında bulunuyor. Knette yurt içi kaynaklı vakaların ilk ortaya çıktığı 9 Aralık 2021'den bu yana tespit edilen vaka sayısı 1856 oldu.

Karantina tedbirlerinin uygulanmasındaki bazı eksikler, gıda temininde yaşanan sorunlar ve baskı altındaki yerel görevlilerin müsamahasız tutumu eleştirilere neden oluyor.

Hastanelerde hamileler ve diğer acil durum hastaları için yeşil hatlar açılması, salgın kontrol tedbirlerinin olağan sağlık hizmetlerini aksatmaması için önlemler alınması yönünde çağrılar yapılıyor.