DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan için 20 yıla kadar hapis istemi

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan için 20 yıla kadar hapis istemi
DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan hakkında "devletin gizli kalması gereken bilgilerini para karşılığında yabancı diplomatlara verdiği" iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede Gürcan için 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 'siyasal ve askeri casusluk' suçundan tutuklanan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak, iddianame hazırlandı. İddianamede, Metin Gürcan'ın yabancı devlet görevlileriyle paylaştığı tespit edilen bilgilerin, devletin güvenliği ile iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgiler olduğu ifade edilerek, 20 yıla kadar hapis talep edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 29 Kasım 2021'de tutuklanan Metin Gürcan, Ankara'ya getirildi ve İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulandı. Gürcan, emniyetteki işlemlerinden sonra sevk edildiği Ankara Adliyesi’nde çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Düzenlenen ddianamede, Metin Gürcan'ın ifadesine de yer verildi. Gürcan, ifadesinde, casusluk suçlamalarını kabul etmediğini belirterek, emekli olduktan askeri ve jeo-stratejik analizler yaptığını, açık kaynaklardan derlediği analizleri telif karşılığında diplomatlara sunduğunu ifade etti.. Gürcan, öte yandan yıllarca Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalıştığını ve 2019 yılından itibaren talep eden kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti verdiğini öne sürdü. Danışmanlık hizmetlerini  Türkiye ve Türkiye'ye komşu birçok ülkeye ilişkin verdiğini söyleyen Gürcan, bu kapsamda verdiği bilgilerin herkesin erişimine açık olduğunu, casusluk faaliyeti yürütmediğini ve gizli belgelerin paylaşımını yapmadığını söyledi.. Gürcan, Ankara'da diplomatlarla düzenli olarak görüştüğünü, kendilerine analizler sunduğunu ve karşılığında para aldığını kaydetti.

Metin Gürcan'ın casusluk faaliyetlerine ilişkin olduğu ileri sürülen güvenlik kamera kayıtlarından elde edilen fotoğraflara da iddianamede yer verildi. Söz konusu fotoğraflarda Ankara'da kafede buluştuğu yabancı diplomatla aynı masada bulunan Gürcan, başka karede diplomattan içinde para olduğu belirtilen zarfı alırken görüldü. Gürcan’ın, aynı diplomatla başka bir zaman kapalı bir otoparkta görüştüğü ana ilişkin fotoğraf da yer aldı.

İddianamede, elde edilen deliller neticesinde Metin Gürcan'ın, Türk Ceza Kanunu'nun 328'inci maddesi gereğince 'siyasal ve askeri casusluk' suçunu işlediğinin sabit olduğu ifade edilerek, 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianame, Ankara 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.