DEVA Partisi'nden metaverse atılımı! Arsa satın aldılar

DEVA Partisi'nden metaverse atılımı! Arsa satın aldılar
DEVA Partisi, metaverse evreninden arsa satın alan ilk siyasi parti oldu. Parti Ankara'da kendi genel merkezinin olduğu parseli satın aldı.

Kullanıcıların 3 boyutlu biçimde yer alabileceği 'sanal evren' olarak tanımlanan 'metaverse' kavramı özellikle sosyal medya platformu Facebook'un, firma adını "Meta" olarak değiştirmesiyle gündemde yer etmeye başlamıştı. Kullanıcıların, sanal gerçeklik gözlüğü, akıllı bileklikler gibi ürünleri kullanarak 3 boyutlu biçimde yer alabileceği sanal evrenin, iş toplantılarından eğlenceye farklı amaçlarla kullanılması amaçlanıyor. Çok sayıda kullanıcıyı kendine çeken Meteverse siyasetin de gündemine girdi. DEVA Partisi Türkiye’de metaverse evrenine giriş yapan ilk siyasi parti oldu.

DEVA Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı Burak Dalgın, sosyal medya sayfasından yayınladığı mesajında ‘Metaverse’ün Deva’sı hazır’ ifadesine yer vererek metaverse üstünden arsa aldıklarını açıkladı. Kripto para birimleriyle Türkiye’de şimdiye dek sanal olarak 20 bin parsel satıldığı bilinirken, İstanbul satışlarda ilk basamakta bulunuyor. Sanal parsellerin fiyatı, konuma göre farklılık gösteriyor ve 500 - 135 lira arasında alıcı bulmayı sürdürüyor.

GENEL MERKEZİN SANAL HALİ PAYLAŞILDI

DEVA Partisi sanal parsel tercihini Ankara’ya yaptı. Parti, Çankaya ilçesinin Mustafa Kemal Mahallesi’nde olan genel merkezini sanal evrene taşıdı. "Hayallerimize bile yetişemezler" diyen Dalgın, sosyal medya sayfası üstünden metaverse evrenindeki genel merkezi paylaştı. Paylaşımda ayrıca DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın da sanal evrendeki haline yer verildi.

"Yeni alanlarda hep en önde olmayı istiyoruz" diyen Dalgın metaverse evrenine giriş kararlarının partinin Yarına Atılım Eylem Planı çerçevesinde olduğunu söyledi. Türkiye siyasi tarihinde ilk kez NFT (değiştirilemez para) dağıttıklarını da anımsatan Dalgın, partiyi kurarken dijital dönüşüm ve politikaları alanında bir birim kurduklarını, eylem planlarında dijital dönüşüm ve gelişimden sorumlu bakanlık kurmanın da olduğunu kaydetti. Silikon Vadisi’ne de büyükelçi atamak gibi hedeflerinin olduğunu belirten Dalgın, metaverse evrenine partiyi taşımanın bu adımların devamı ve doğal bir parçası olduğunu söyleyip şunları belirtti:

“Vatandaşlarımıza mesaj gönderdiğimizi düşünüyoruz. Biz bu işin içindeyiz bu işleri takip ediyoruz demek aslında. Bu dünyaların içinde olmak lazım ki yeni gelişen alanlar olduğu için kimse nereye gideceğini bilmiyor. En önemlisi parti olarak vurguladığımız mesajları her alanda kendi hayatlarımıza da adapte etmek istiyoruz. Türkiye’yi kripto para ve blok zincirde finansal bir merkez yapacağız. Türkiye’de ‘5H’ ile yani hızlı, her yerde, hesaplı, hür ve hizmet odaklı bir internet kuracağız.”