Memur ve emeklinin maaş zammını belirleyecek enflasyon rakamı yarın açıklanıyor

Memur ve emeklinin maaş zammını belirleyecek enflasyon rakamı yarın açıklanıyor
İşçi, memur ve emeklilere yapılacak zam oranlarında belirleyici faktör olan 2021 yılının 6 aylık enflasyon rakamı yarın netleşiyor. TÜİK tarafından açıklanacak aralık ayı verisiyle netleşecek olan veri ile milyonların maaş zammı belli olacak. Öte yandan memur ve emekliye verilen zammın yanında, refah payı da verilmesi gündemde.

İşçi, memur ve emeklinin gözü yarın açıklanacak aralık ayı enflasyonunda. Milyonların beklediği enflasyon rakamı yarın TÜİK tarafından açıklanacak aralık ayı verisiyle netleşecek. TÜİK'in yarın saat 10.00'da duyuracağı veri ile milyonların maaş zammı belli olacak ve milyonlarca yuttaşın geliri doğrudan ve dolaylı olarak etkilenecek.

MEMURA REFAH PAYI GÜNDEMDE

Başta işçi, memur ve emekliler olmak üzere milyonlarca kişiyi ilgilendiren aralık ayı enflasyon rakamı yarın netleşecek. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nde (2020-2021) 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisi için 2021 senesinde 3+3 zam kararı almıştı. Buna kapsamda, memur maaşlarına yüzde 3'e ilave enflasyon farkı da uygulanacak. Bu zammın üzerine, memur konfederasyonlarının 2021 yılında ekonomideki dalgalanma sebeiyle talep ettiği refah payının da gündeme gelmesi bekleniyor. Bu hesaplama, aynı sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

Yaklaşık 8,5 milyon emekli ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ikinci 6 ayına ait açıklanacak olan enflasyon rakamıyla netleşecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine de 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne göre, 2021'in ikinci 6 ayında yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

TEMMUZ-KASIM DÖNEMİ ENFLASYONU YÜZDE 10,4

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2021 yılının ilk altı ayında (ocak-haziran) enflasyon oranı yüzde 8,45 olmuş, böylelikle memur ve memur emeklileri için bu dönemde yüzde 5,45 düzeyinde enflasyon farkı ortaya çıkmıştı. Temmuz-kasım döneminde ise enflasyon yüzde 10,4 oranında gerçekleşmişti. Aralık ayı enflasyonuyla 2021 yılının ikinci 6 aylık dönemine ait enflasyon rakamı netleşecek.