BioNTech kurucuları Şahin ve Türeci'nin resimlerinin Euro banknotlarına basılması önerildi

BioNTech kurucuları Şahin ve Türeci'nin resimlerinin Euro banknotlarına basılması önerildi
Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Moritz Körner, koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech şirketinin kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin resimlerinin Euro banknotlarının üzerinde yer almasını teklif etti.

Tedavüle girişinin 20’inci yılında yeniden tasarlanmasına karar verilen Euro banknotlarından birinde biyoteknoloji firması BioNTech kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin fotoğrafının yer alması teklif edildi.

Avrupa Birliği'nin (AB) ortak para birimi Euro banknotları için yeni tasarım arayışında olan Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) Avrupa Parlamentosu'ndan (AP)  koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci önerisi geldi. 

Avrupa Parlamentosu'nun Alman üyesi Hür Demokrat Partili (FDP) Moritz Körner, Şahin ve Türeci'nin fotoğraflarının banknotlardan birinin üzerinde yer almasını talep etti. 

Welt am Sonntag gazetesine konuşan Moritz Körner, yeni banknotlarda, BioNTech'in kurucuları Şahin ve Türeci gibi önemli Avrupalı isimlerin fotoğraflarına yer verilmesi gerektiğini söyledi.

Körner BioNTech'in koronavirüs aşısı geliştirmede gösterdiği başarı ile milyonlarca Avrupalının hayatını kurtardığınıbelirterek, "Onların (Türeci ve Şahin çifti) hayat yolu, entegrasyon, yükseliş, girişimcilik, bilimsel mükemmellik ve açık bir göç toplumunun potansiyeli hakkında etkileyici bir hikayedir" ifadesini kullandı.

Euro 20 yıl önce tedavüle girmişti

Avrupa Merkez Bankası Euro'nun tedavüle girmesinden 20 sene sonra, banknotların yeniden tasarlanması için yeni motif arayışlarına başladı. Avrupa Merkez Bankası bu sürece Avrupalıların daha fazla katılımın sağlanmasını istiyor. Bu sebeple anketlerin düzenlenmesi de planlanıyor. Fakat, yeni banknotların tedavüle girmesinin seneler alabileceği ifade ediliyor. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu yeni banknotların üretimi ve piyasaya sunulması ile ilgili kararı 2024 yılında alacak.