Yerli otomobil TOGG'un fiyatı ne kadar olacak? İşte ilk tahmin...

Yerli otomobil TOGG'un fiyatı ne kadar olacak? İşte ilk tahmin...
Yerli otomobil TOGG son günlerde gündem olmaya başladı. Vatandaşlar da haliyle aracın fiyatının ne olacağını merak ediyor. İşte yapılan açıklamalara göre aracın tahmini fiyatı...

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) Bursa'nın Gemlik ilçesindeki üretim tesisinin inşaat çalışmaları süratle devam ediyor. TOGG, 27 Aralık 2019'da yaptığı "Yeniliğe Yolculuk" buluşmasından beri aldığı mesafeyi ve 2022 senesi hedeflerini Bursa'nın Gemlik ilçesindeki tesisinde yapılan toplantıda paylaştı. Ön gösterim araçlarının Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılmasının sonrasında 2 senelik süreç geride kaldı.

TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, planlar çerçevesinde hedeflere adım adım yaklaştıklarını söyleyerek, "Tesisimizde toplamda 250 robot olacak. Temmuz 2022 sonunda deneme üretimlerine başlayacağız. 2022 sonunda da ilk seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. Homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından da 2023 yılının ilk çeyreğinde C segmentindeki ilk aracımız SUV pazara çıkacak" ifadelerini kullandı.

Karakaş, TOGG'un fiyatı ile alakalı bir soru ardından şunları söyledi:

REKABETÇİ FİYAT CEVABI

"Rekabetçi olabileceğimizi düşünüyoruz. Biz yola çıktığımız andan itibaren 2023'te pazara girdiğimizde ülkemizde en fazla satılan C segment SUV'ların elektrikli araç olmayacağını düşündüğümüzden dolayı içten yanmalı araçlardan pazar payı almamız gerektiğini bilerek her şeyi planladık. Dolayısıyla 'günümüzde eğer C segmentinde bir SUV'un rekabetçiliğiyle rekabet edebilir misiniz' diye sorarsanız 'evet, rekabet edebiliriz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan geride bıraktığımız sene ocak ayında canlı yayında TOGG ile alakalı bilgiler sunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Otomobili'nin fiyatının ne olacağı ile alakalı soruya "Halkımızın inanıyorum ki cebini de rahatlıkla inşallah sıkıntıya sokmadan alabileceği otomobil noktasında olacak diye düşünüyorum. Bir defa o olmazsa sürümden kazanma felsefesi yürümez" ifadelerini kullanmıştı.

Otomobilin ortalama fiyatının bugünün şartlarına göre, 600 bin TL civarında olabileceği tahmin ediliyor.