Kademeli fatura dönemi başlıyor! 4 kişilik bir ailenin asgari tüketimi baz alınacak

Kademeli fatura dönemi başlıyor! 4 kişilik bir ailenin asgari tüketimi baz alınacak
Elektrik ve doğalgaz faturalarında yeni dönem başlıyor. Enerji Bakanı Dönmez, doğalgaz ve elektrikte kademeli faturalandırma döneminde 4 kişilik bir ailenin asgari tüketim tutarının dikkate alınacağını açıklarken, tüm detayları aktardı.

Fatih Dönmez, hazırlığı süren kademeli tarifenin tasarruf ve verimli kullanım sağlayacağının altını çizdi.

“KADEME EVİN ASGARİ İHTİYACINA BAKIP BELİRLENECEK”

Yeni düzenlemedeki amacın dar gelirli aileleri korumak olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, “Belli bir tüketime kadar birinci kademe, o tüketimin aşan kısmı ikinci kademe olacak. Kademeyi belirlerken 4 kişilik bir ailenin asgari tüketimine bakacağız. Birinci kademede sınır ortalama 100 metrekarelik bir evin asgari elektrik ihtiyacına göre olacak. O kademeye kadar daha düşük bir birim fiyat olacak. Onu aşan kısımlar varsa bir miktar daha pahalı ödenecek” dedi.

“DOĞALGAZ’IN %80’İ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIYOR”

Doğalgazdaki maliyetin yüzde 80’inin devlet tarafından karşılandığını belirten Bakan Dönmez, “Yani vatandaşımız 100 liralık fatura ödüyor ama ödemesi gereken 300 lirayı da devlet karşılıyor. Daha önce bu 4’te 3 oranındaydı. Aralık ayında biraz daha arttı . Elektrikte ise bu oran yarı yarıya. Tabi bunlar konutlar için. Bu sübvansiyonun bedeli doğalgazda 80 milyar lira civarında elektrikte de 20 milyar lira civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu BOTAŞ’ın mali tablosunu da etkiliyor. Maliyeden kaynak aktarıyoruz. Bilançosunu düzelteceğiz” diye konuştu.