Asiye'nin son durumuyla ilgili acı gerçek: Kemik eksikliği var

Asiye'nin son durumuyla ilgili acı gerçek: Kemik eksikliği var
Gaziantep'te pitbull cinsi 2 köpeğin saldırısına uğrayan ve ağır yaralanan 4 yaşındaki Asiye Ateş'in sağlık durumuyla ilgili son bilgiler paylaşıldı. Prof. Dr. Ömer Özkan minik Asiye'nin kemik eksikliği olduğunu belirtti.

Gaziantep Beştepe Mahallesi'nde, 22 Aralık'ta bir sitede kapıcı olarak görev yapan Hüseyin Ateş'in kızı Asiye, bahçede oyun oynadığı sırada 2 pitbull cinsi köpeğin saldırısına maruz kaldı. Asiye'nin çığlıklarını duyanlar, yardıma koştu. Güçlükle kurtarılan Asiye Ateş'e ilk müdahale, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Sonrasında özel bir hastaneye gönderilen Asiye Ateş, ameliyat oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın talimatıyla Asiye, gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından cumartesi sabahı erken saatlerde Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen ambulans uçakla Antalya'ya sevk edildi. Ambulansla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilen Asiye, Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedaviye alındı. Asiye Ateş'e, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından dün yaklaşık 4 saatlik ameliyatla doku nakli gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Ömer Özkan, minik Asiye'nin sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Özkan, “Asiye'nin ciddi bir doku dekefti ve ciddi bir yaralanması vardı. Hayati riski vardı. Gaziantep'te aslında gayet güzel müdahale edilmişti. Bakımı yapılmıştı. İleri tedavi için bize geldiğinde ciddi doku eksiklikleri var. Devletin üst otoritesi Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız çok yakından ilgilendi biz elimizden geldiğince onları yakın takip ettik. Bir miktar hayati önemi olduğu için de doku naklini biraz öne aldık ve dün ilk ameliyatını yaptık. Başarılı geçti. Hasta takip ediliyor" açıklamasında bulundu.

"KEMİK EKSİKLİKLERİ VAR"

Asiye'ye gerçekleştirilen doku nakli ameliyatında, dokuların sırtından ve bacağından alındığını bildiren Prof. Dr. Özkan, “Ek doku talebi gerekebilir. Bakacağız. Epeyce derin yarası ve kemik eksiklikleri vardı. Bunları tamamlamaya çalışacağız. Beyinde şu anda bir hasar yok. Ama ilerde enfeksiyon olur mu takip edeceğiz. İşitme ve his kaybı olup olmadığını takip edeceğiz. Öncelikle hayati dokularını naklettik. Şu an gayet iyi, yoğun bakımda izleniyor. Ailesiyle de görüştüm. Şu an için bir sıkıntı yok" ifadelerinin kullandı.