Dövizdeki düşüş sonrası eski fiyatlarına dönülecek mi? Et ve Süt ürünlerinde indirim zamanı

Dövizdeki düşüş sonrası eski fiyatlarına dönülecek mi? Et ve Süt ürünlerinde indirim zamanı
Doların yükselişiyle herşeye zam üstüne zam yapılmıştı. Vatandaş ne yapacağını şaşırırken, döviz kurlarındaki düşüş birazda olsa rahat bir nefes aldırdı. Gıda, süt ve et ürünlerindeki yapılan zam ne zaman düşecek sorusu ise gündeme geldi.

Döviz kurlarındaki düşüş sonrası et ve süt fiyatlarında indirim beklenirken, eski fiyatlara yakın bir yeni fiyatlandırma yaşanacağı tahmin ediliyor.

VATANDAŞ DÜŞMESİNİ BEKLİYOR

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsa Coşkun, son dönemde döviz kurlarındaki düşüş öncesi gerçekleşen hızlı yükseliş ve dalgalanmaların, ham madde, ambalaj, enerji ve lojistik gibi sektörlerde fiyat artışına neden olduğunu dile getirdi. 

“KURLARDAKİ İSTİKRARIN KALICI OLMASI KRİTİK ÖNEMDE”

Coşkun, döviz kurundaki yüksek artışların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik tedbirlerle geri çekildiğini anımsatarak şunları kaydetti: “Bunu, sektörlerimizin önünü görmesi açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Et ve süt sektöründe maliyetlerin büyük kısmının dövize dayalı olduğu göz önüne alınırsa kurlarda istikrarın kalıcı olması öngörülebilirliğin sağlanması açısından kritik önemdedir. Sektörlerimizdeki yoğun rekabet de dikkate alındığında, döviz kurlarındaki gelişmelere bağlı olarak maliyetlerde ve fiyatlarda değişikliklerin olması kaçınılmazdır.”