Ağbaba'dan sahte içki ölümlerine tepki: Vergiler arttı tüketici sahte içkiye yöneldi

Ağbaba'dan sahte içki ölümlerine tepki: Vergiler arttı tüketici sahte içkiye yöneldi
CHP, sahte içki üreten ve satanlarla ilgili yasal düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM'ye sundu. CHP heyetinden Veli Ağbaba, "Türkiye'de corona dışında böyle toplu ölüme yol açan başka bir şey yok. Metil alkol satışı yapan işletmelere cinayetten ceza verilmeli" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, CHP milletvekilleri ile TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Sahte içkiye bağlı ölümleri araştırmak için parti içinde komisyon kurduklarını dile getiren Ağbaba, komisyon üyeleriyle birlikte sahte içkiden ölümlerin yaşandığı illeri ve aileleri ziyaret ettiklerini ve buna göre rapor hazırladıklarını ifade etti.

" SAHTE İÇKİ ÖLÜMLERİ TÜRKİYE'DEN BAŞKA YERDE YOK"

Sahte içkiden kaynaklı ölümlerin, Türkiye'den başka ülkede yaşanmadığını dile getiren CHP'li Ağbaba, bunun ciddi sorun olduğunu ve resmi kayıtlara göre son 15 günde 65 kişinin sahte içkiden öldüğünü söyledi. 10 Aralık'tan bu zamana 19 kentte sahte içkiye bağlı ölümlerin yaşandığını belirten Ağbaba, "Alkol ürünlerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) arttı ve buna bağlı olarak fiyatlar yükseldi. Düşük gelirli tüketiciler sahte rakı ya da viskiye yöneldi." dedi. 

" ÖLÜM KARGO İLE GELİYOR"

Düşük gelirli tüketicilerin ucuz içkiye yöneldiğini vurgulayan Ağbaba, "Alkol ürünlerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) arttı ve buna bağlı olarak fiyatlar yükseldi. Düşük geliri olan tüketiciler sahte rakı ya da viskiye yöneldi. Ölüm tacirleri seri üretime geçti. İnternetten kapıya kargolu teslimatlar başladı. Ölüm kargo ile geliyor. Vatandaşları öldüren zehri almak bu kadar kolay. Türkiye'de Kovid dışında böyle toplu ölüme yol açan başka bir şey yok" ifadelerini kullandı.

" VATANDAŞ 1 KADEH, DEVLET 3 KADEH İÇİYOR"

"Sahte içki AKP iktidarı zamanında pik yaptı" diyerek konuşmasını sürdüren Ağbaba, “İnsanlar bir aylığına sigara ve alkolü bıraksa, ülkenin ekonomisi çökecek duruma gelmiş. Bir sahte içki iktidarıyla karşı karşıyayız." dedi. AKP iktidarının yönetime geçtiği 2002 yılından bu zamana kadar alkollü içkilerden alınan ÖTV ve KDV’yi sürekli artırdığına dikkat çeken Ağbaba, "Alkolik olan vatandaş değil, devlet. Vatandaş bir kadeh içiyor, devlet 3 kadeh içiyor. Vatandaşın 1 kadeh içtiğinden, devlet 3 kadeh vergi alıyor." diye konuştu.