Susurluk hükümlüsü Ziya Bandırmalıoğlu cinayetinin görüntüleri ortaya çıktı

Susurluk hükümlüsü Ziya Bandırmalıoğlu cinayetinin görüntüleri ortaya çıktı
İstanbul Kadıköy'de Susurluk hükümlüsü eski özel harekat polisi Ziya Bandırmalıoğlu'nun öldürüldüğü olayın görüntüleri ortaya çıktı.

İstanbul Kadıköy'de meydana gelen silahlı kavgada Susurluk hükümlüsü eski özel harekatçı Ziya Bandırmalıoğlu ve polislikten atılan Şahin Aslan öldürüldü, 5 kişi de yaralandı.

Kadıköy'de 20 Aralık akşamı bir restoranda iki grup arasında silahlı çatışma meydana geldi. Kavgada Susurluk davası hükümlüsü ve birçok davada ismi geçen eski özel harekat polisi Ziya Bandırmalıoğlu ile ihraç edilen polis Şahin Aslan yaşamını yitirdi.

Silahlı kavgada 5 kişi de yaralandı. Olayla alakalı 3 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken polisin soruşturması sürüyor.

Çatışma anı ile alakalı görüntüleri paylaşan araştırmacı gazeteci Bahadır Özgür, "Görüntülere bakılırsa İstanbul'un en lüks yerlerinden Kalamış Marina'da tam anlamıyla bir savaş yaşanmış. Bandırmalıoğlu, 90'larda pek çok faili meçhul cinayete karışmıştı" açıklamasında bulundu.

ZİYA BANDIRMALIOĞLU KİMDİR?

Eski Özel Harekat Polisi Ziya Bandırmalıoğlu'nun ismi son olarak 1990'lı senelerdeki faili meçhul cinayetler ile alakalı JİTEM davasında gündeme gelmişti. Bandırmalıoğlu, Ankara JİTEM davasında Mehmet Ağar'ın da aralarında olduğu eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, eski MİT'çi Korkut Eken ile Ayhan Çarkın'ın da olduğu eski özel harekat polisleriyle beraber "Cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek" suçlarından yargılanıyordu.

19 sanık hakkında yerel mahkemenin verdiği beraat kararı İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmuştu, bunun ardından dosya Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tekrar görülmeye başlanmıştı.

Eski MİT'çi Tarık Ümit'in kaçırılması ve öldürülmesi, Behçet Cantürk'ün öldürülmesi gibi olaylarda suçlanan Ziya Bandırmalıoğlu bu dava çerçevesinde, 26 Ocak 2013'te tutuklanmış ve 27 Kasım 2013'te tahliye edilmişti. 1997 senesinde Susurluk davası sanıkları arasında ve tutuklu olarak yargılanan Ziya Bandırmalıoğlu polislik mesleğinden atılmıştı.

Ziya Bandırmalıoğlu, İstanbul 6 No'lu DGM'de görülen Susurluk davasında, içlerinde İbrahim Şahin, Mehmet Korkut Eken Ayhan Çarkın, Yaşar Öz, Haluk Kırcı ve Ayhan Akça'nın arasında olduğu 13 sanıkla beraber "Halk arasında korku, endişe ve panik yaratacak şekilde, ammenin selameti aleyhine kasten adam öldürme, adam kaldırma, yağma cürümlerini işlemek üzere silahlı teşekkül oluşturdukları, teşekkül mensuplarının dağlarda, kırlarda, genel yollarda, meskûn yerlerde silahlı olarak dolaştıkları" gerekçesiyle 12 Şubat 2001'de 4'er sene hapis cezasına çarptırılmıştı. Susurluk davasında verilen cezalar, 15 Ocak 2002'de Yargıtay tarafından onanarak kesinleşmişti.