Bakan Nebati mevduat planını açıkladı

Bakan Nebati mevduat planını açıkladı
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dövize endeksli mevduat uygulamasının detaylarını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'dövize endeksli mevduat' uygulamasının devreye alındığını duyurdu.

Nebati yaptığı yazılı açıklamada, "Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek, faiz ile hesap açılış ve vade tariflerindeki kur değişim kur değişim oranları kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe sabotaj uygulanmayacaktır." dedi.

Yine aynı açıklamada, kur farkı hesaplamaları için TCMB'nin her gün saat 11:00'da USD döviz alış kuru yayınlayacağı bildirildi.

Bakan Nebati'nin açıklamaları şu şekilde;

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.

Sisteme isteyen her banka katılabilecektir.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.