Durmuş Yılmaz'dan yeni sistem değerlendirmesi: Bu faiz artışıdır

Durmuş Yılmaz'dan yeni sistem değerlendirmesi: Bu faiz artışıdır
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni ekonomik sistemi yorumladı: Bu bir faiz artışıdır. Klasik AK Parti politikalarından U dönüşüdür.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'ndan kritik kararlar çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizin olası getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini tesis edecek yeni bir aracın devreye sokulacağını duyurdu. Erdoğan, "Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ' kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek" açıklamasında bulundu.

Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından dolar 19, euro ise 20 TL seviyelerinden sert biçimde düştü. Dolar 12, euro ise 14 TL seviyelerine dek indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz Halk TV'de ekranlara gelen Sözüm Var programına konuk oldu. Durmuş, programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrasında açıkladığı önlemlerden olan "TL mevduatlarına kur farkı ayarı" adımını yorumladı.

Durmuş Yılmaz, Erdoğan'ın açıklamaları ile alakalı şu ifadeleri kullandı:

"TÜRKİYE EKONOMİK MODELİ'NİN TABUTUNA ÇİVİ ÇAKILDI"

"İktidar 'kur-faiz tartışmasını bir kenara bıraktık, artık reel ekonomi konuşacağız, üretim konuşacağız. Türkiye Ekonomi Modeli uygulayacağız' demişti. Hedefi değersiz Türk Lirası üzerinden ihracatı artırmaktı. Türk Lirası'nın değerini bilerek düşürdüler. Liranın değerinin düşmesi hedefti ama gelinen noktada bu işin çıkmaz sokak olduğunu gördüler. Türkiye Ekonomi Modeli'nin tabutuna çivi çakıldı.

Geri döndük demeden döndüler, ortodoks politikalara döndüler. Olan bu. Bunlar ana yolu bırakıp yan yola çıktılar ama girdikleri yol çıkmaz sokak. Bu bir faiz artışıdır. Klasik AK Parti politikalarından U dönüşüdür. Ama bu beraberinde bir takım sorunları da yanında getiren bir politika. Zımni bir faiz artırımı yapıldı. Buradan siyasi bir söylem çıkarabilirler. Hem faizi, hem kuru düşürdük diye. Bunu nasıl satabilirler, satarlar mı, zaman içinde göreceğiz.

Piyasa Erdoğan'ın bu söylemlerini satın almadı, şu anda piyasaya kesin bir müdahale var. Gerçeği sabah göreceğiz. Bence kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu bir alım fırsatıdır. Başka bir şey değildir. Bence kaldığı yerden bu iş devam edecektir."