Erdoğan'dan şaşkınlık yaratan açıklama: Yoktum, cumhurbaşkanıydım

Erdoğan'dan şaşkınlık yaratan açıklama: Yoktum, cumhurbaşkanıydım
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası rezervleri ile ilgili şaşkınlık yaratan açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervini 135 milyar dolara kadar çıkardık. Daha sonra bir düşüş yaşandı, yoktum. Cumhurbaşkanıydım" dedi.

2021 İlim Yayma Akademi Ödülleri Töreni’nde açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende gerçekleştirdiği konuşmada şaşırtan açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının ilerleyen kısmında Merkez Bankası'nın döviz rezervinin 27,5 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervini 135 milyar dolara kadar çıkardık. Daha sonra bir düşüş yaşandı, yoktum. Cumhurbaşkanıydım. Şimdi yeniden 100 milyar doların üzerine döviz rezervimiz çıkmış vaziyette. Toparlayacağız, daha yukarılara bu rakam çıkacak. Herhalde George, Hans bunlar gelip de bizim Merkez Bankamızın döviz rezervini yükseltmeyecek. Biz yükselteceğiz, bundan hiç endişeniz olmasın."

NET REZERV EKSİLERDE

TCMB verilerine göre 10 Aralık haftası itibari ile brüt rezervler 124,1 dolardan, 123 milyar dolara düştü. 19 Kasım haftasında toplam rezervler 128 milyar doların üstünü görmüştü.

Merkez Bankası'nın verilerine göre swap hariç net rezerv ise eksi 38,8 milyar dolar. Bir önceki dönem bu rakam eksi 37,9 milyar dolardı.

Net rezervler de, 22,5 milyar dolardan 21,2 milyar dolara düştü.

Öte taraftan bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geride bıraktığım hafta yaklaşık 91,3 milyar lira artarak 5 trilyon 580,4 milyar liraya çıktı.