Bakan Nebati'nin sözleri tekrar gündemde: Geri dönmemek üzere Mars'a gidebilirim

Bakan Nebati'nin sözleri tekrar gündemde: Geri dönmemek üzere Mars'a gidebilirim
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin 4 yıl önce söylediği "Mars'a geri dönmemek üzere gönderilecek bir astronot arıyorsanız, yaşımız geçmiş olsa da biz hazırız, gidip geri dönmemek kaydıyla" sözleri yeniden gündem oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 4 sene önce TBMM'de Uzay Ajansı kanunu tartışılırken, ‘'Mars'a geri dönmemek üzere gönderilecek bir astronot arıyorsanız, yaşımız geçmiş olsa da biz hazırız, gidip geri dönmemek kaydıyla” açıklamasında bulunmuştu. Uzay Ajansı kanunu 2 Mart 2017'de Meclis'te tartışılırken yaşanan bu diyalog; AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan'ın uzaya astronot gönderilmesini istemesiyle başladı.

Dönemin Şanlıurfa Milletvekili Nurettin Nebati bu esnada Mars'a gitmek istediğini kaydetti. Dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan da “Elbette ki astronot eğitimi de vereceğiz. Astronotla ilgili bir yaş sınırı yok Sayın Nebati, gerekli sağlık kontrollerini yaptırırsınız. Maşallah çok gençsiniz. Hedefimiz Türk astronot göndermek ama niye siz olmayasınız'' dedi.