Meteoroloji açıkladı! İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Meteoroloji açıkladı! İstanbul'a kar ne zaman yağacak?
Meteoroloji, orta vadeli hava tahminini açıkladı. Tahminlere göre 20 Aralık pazartesi günü İstanbul'a kar yağması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ile Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Muş, Bitlis, Diyarbakır, Batman, Siirt, Gaziantep ve Kilis civarının yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Çoğunlukla yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ve Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Toroslar Mevkii, Batı Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yer yer karla karışık yağmur ve Kar biçiminde olması beklenen yağışların; bugün Kırklareli, Tekirdağ, Mersin, Konya, Karaman, Aksaray, Kırşehir ve Nevşehir, gece saatlerinde Adana, Adapazarı, Düzce, Zonguldak civarında kuvvetli (20-60 kg/m²), Antalya'nın doğusunda yer yer çok kuvvetli (50-85 kg/m²), Toroslar Mevkii'nde ise yoğun kar biçiminde olacağı düşünülüyor.

SICAKLIKLAR BATIDA DÜŞECEK

Sıcaklıkların iç ve batı taraflarda 2-6 derece düşeceği, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacağı, ülkenin batı taraflarında mevsim normalleri civarında, doğu kesimlerinde ise mevsim normallerinin üstünde seyredeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; bugün Kırklareli, Tekirdağ, Mersin, Konya, Karaman, Aksaray, Kırşehir ve Nevşehir ile gece saatlerinde Adana, Adapazarı, Düzce ve Zonguldak civarında kuvvetli (20-60 kg/m²), Antalya'nın doğu tarafında kuvvetli, yer yer çok kuvvetli (50-85 kg/m²), iç ve yüksek taraflarda (Toroslar mevkii) ise yoğun Kar Yağışı biçiminde olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, kar yağışına bağlı olarak ulaşımda sorunlar ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Meteoroloji Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Kırklareli için sarı, Antalya için turuncu kodlu uyarı yaptı.

Rüzgârın, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu taraflardan, İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun batısında güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/sa) biçiminde esmesi tahmin edildiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, toz savrulması, ulaşımda aksamalar ile soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli tahmin haritası uyarınca perşembe gününden sonra İç Anadolu ve Doğu Anadolu'dan başlayarak kar yağışı etkisini hissettirecek. Cumartesi günü kıyı kesimler haricinde bütün ülkede kar yağışı beklenirken, 20 Aralık pazartesi günü İstanbul'da da karla karışık yağmur ve kar yağışı görülecek.