Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sosyal medya açıklaması: Demokrasi için tehdit

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sosyal medya açıklaması: Demokrasi için tehdit
Cumhurbaşkanı Erdoğan STRATCOM SUMMIT 2021'e gönderdiği video mesajda sosyal medyanın demokrasi için ana tehdit olduğunu söyledi.

Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi STRATCOM SUMMIT 2021'e video mesaj yollayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada meydana gelen teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşmenin insan hayatını da derinden etkilediğini söyledi.

Bu süreçte stratejik iletişim faaliyetlerinin öneminin de arttığını kaydeden Erdoğan, "Özellikle sosyal medya mecralarının yaygınlaşmasıyla birlikte yalanın, üretilmiş haberlerin, dezenformasyonun hızla yayıldığını görüyoruz. İkili bir denetim denetim mekanizmasının olmadığı bu mecralardan yayılan bu tarz haberler sebebiyle milyonlarca insanın hayatı kararmaktadır. İlk ortaya çıktığında özgürlüğün sembolü olarak nitelenen sosyal medya, günümüz demokrasisi için ana tehdit kaynaklarından birine dönüşmüştür. Yükselen dijital faşizm ve yalan haber furyası karşısında bizim gibi dünyanın gelişmiş demokrasileri de teyakkuz halindedir" açıklamasında bulundu.

"DEZENFORMASYON KÜRESEL BİR SORUN"

Erdoğan, dezenformasyonun yalnızca bir milli güvenlik sorunu olmaktan çıkarak global bir güvenlik problemi halini aldığını söyleyerek"Kamuoyunu doğrudan bilgilendirmek, Dezenformasyon ve propaganda ile hakikat dairesinde mücadele etmek bu bakımdan önem arz ediyor. Vatandaşlarımız doğru ve tarafsız haber alma hakkına halel getirmeden insanımızı özellikle toplumumuzun savunmasız kesimlerini yalana ve dezenformasyona karşı korumaya çalışıyoruz. Dünyadaki iyi örnekler ışığında, kendi ihtiyaçlarımız çerçevesinde yasal zeminde gerekli hukuki ve idari düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Tüm bunları yaparken de demokrasinin ve uluslararası hukukun bize tanıdığı yetkiler çerçevesinde hareket ediyoruz. Maddi gücü, uluslararası konumu, iddiası ne olursa olsun kimsenin, hiçbir şirketin uluslararası hukukun üstünde olmayacağını vurguluyoruz. Kendini layüsel olarak gören küresel şebekelere rağmen açık ve temiz bir iletişim anlayışı ile mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Hakikatin algı operasyonlarıyla değersizleştirilmesine, gerçeklerin üstünün yalanlarla örtülmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Türkiye'de bu hususta birçok tarihi adım atıldığını belirten Erdoğan, "Ulusal kamu diplomasisi strateji belgesi ve eylem planı yayınlayarak ilgili kurumların yol haritasını oluşturduk. Halen hazırlıkları süren stratejik iletişim politika belgesiyle inşallah bu çabaları bir üst seviyeye taşıyacağız. İlk kez düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'nin bu yönde atılmış önemli bir adım olarak görüyorum. Zirvenin bu alanda trendleri belirleyen yetkin katılımcıları ile stratejik iletişim çalışmalarına yön veren bir platforma dönüşeceğine inanıyorum" açıklamasında bulundu.