İstanbul'da ekmeğe 1 ay içinde ikinci zam

İstanbul'da ekmeğe 1 ay içinde ikinci zam
İstanbul'da ekmeğe yapılan zammın üzerinden henüz 1 ay geçmemişken yeni bir zam daha yapıldı. Bazı fırınlar ekmeği 3,5 liradan satmaya başladı.

Ekonominin zayıflaması ile, bilhassa gıda fiyatlarına gelen art arda zamlar vatandaşın alım gücünü kötü etkilemişken bu sefer de ekmek tekrar zamlandı.

İstanbul Fırıncılar Odası'nın İstanbul'da ekmek fiyatlarının 2 TL'den 2.5 TL'ye çıkmasını öngören ağustos ayındaki zam isteği, İstanbul Ticaret Odası tarafından (İTO) 10 Kasım'da kabul edildi. Kararın ardından 1 ay dahi geçmemesine karşın birçok fırın ekmeğe zam yaptı. Geride bıraktığımız hafta gramajı 210'a düşürülüp 3 liraya satılan ekmek, yeni zamla birlikte 3.5 TL'den satılmaya başlandı. Ekmeğin 3.5 liradan satıldığı ilçeler içinde Kadıköy ve Ataşehir de yer alıyor. Fırıncılar ise ekmeğe artan girdi maliyetlerinden sebeple zam yaptıklarını belirtiyor.

Ataşehir'de fırın işleten Alper Sandıkçı girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından sebeple zam yaptıklarını söyleyerek, "Bizim için bu fiyatlarda ilerde çok ucuz olacak. Fiyatların artması bizi olumsuz etkiliyor. Hem vatandaşa karşı mahcubiyet yaşıyoruz. Bu durumun en mağdurları bizleriz. Un maliyetleri 1 yıl içerisinde yüzde 300 arttı. Yılbaşından sonra fiyatlar artarsa 4-5 lira olabilir. Bu şartlarda giderse birçok fırıncı yakında olmayacak" dedi. Kadıköy'de fırın işleten Vedat Yılmaz da "Geçen sene 106 liraya aldığım un bu sene 320 lira. Artık un fiyatları 2 ayda bir artıyor. Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor. Maalesef müşteriler haklı olarak çok tepki gösteriyor. Elimizde değil artık üretim yapamama durumuna geldik" dedi.