Stokçulara ceza yağdı! Sıfır araçları saklayan şirket bakanlığın radarına takıldı

Stokçulara ceza yağdı! Sıfır araçları saklayan şirket bakanlığın radarına takıldı
Otomotiv satışı yapanların kısa zaman önce gerçekleştirdiği stokçuluk üzerine Haksız Fiyat Değerlendirme kurulu kolları sıvadı. İzmir'deki bir bayiye 545 bin 550 liralık idari para cezası verildi.

Otomobil satışı yapan firmalar, ‘piyasada araç kalmadığı’ bahanesiyle çok sayıda sıfır araçları saklayarak stok yapmaya başladı. Bundan dolayı sıfır araçların satılamaması ikinci el araç fiyatlarının artmasına neden oldu.

Özellikle de son zamanlarda yaşanan bu durum üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde konuya dair ikazlarda bulundu.  Stokçuluk yapanlara en ağır cezaların verileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun bedelini ağır ödeyecekler.” ifadesini kullandı.

STOKÇULUK FAALİYETLERİNE YÖNELİK SUİSTİMALLER YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

Bu kez ise Ticaret Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Bakanlık tüm sektörlerde tüketicilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için zorunlu olan mal ve hizmetlerde yapılan haksız fiyat artışları ile tüketicilerin mallara ulaşmasının engellenmesine sebep olan stokçuluk faaliyetlerine yönelik suiistimallerin yakından takip edildiğini belirtti.

545 BİN 550 LİRA İDARİ PARA CEZASI

“Arz talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarına ve kurallı serbest piyasayı bozucu faaliyetlere karşı caydırıcı tedbirler alınmakta ve Bakanlığımızca mevzuat çerçevesinde tüm imkanlar seferber edilmektedir.” ifadesine yer verilen açıklamada, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun, İzmir’de bir otomotiv bayisine stokçuluk yaptığı gerekçesiyle ceza üst sınırı olan 545 bin 550 lira idari para cezası verdiği bildirildi.