Dünya bu iddiayla çalkalanıyor! Rusya Ukrayna'ya saldıracak mı?

Dünya bu iddiayla çalkalanıyor! Rusya Ukrayna'ya saldıracak mı?
Tüm dünyanın gündeminde yankı yapan Rusya Ukrayna'ya saldırı düzenleyeceği iddiasıyla çalkalanıyor. Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gerasimov, "ülkesinin Ukrayna'ya saldırı düzenlemek için hazırlık yaptığı" yönündeki iddialarının "yalan" olduğunu keskin bir dille yalanlarken, basına büyük bir tepki gösterdi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim artıyor. Ortaya atılan iddialar gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Rusya'nın Ukrayna'ya saldıracağı haberleri asılsız çıktı. Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, NATO ülkelerinin Rusya topraklarında yapılan askeri birlik intikallerine aşırı önem verdiğini belirterek, "Askeri eğitimler sırasında birliklerin intikali, her ülkenin silahlı kuvvetleri için rutin bir uygulama. Askeri faaliyet, ulusal topraklarımızda yürütülüyor ve bildirim gerektirmiyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair basına yansıyan haberler yalan" dedi.

"DURUM DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR"

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, Başkent Moskova’da yabancı ülkelerin askeri ataşeleri ile bir araya geldi. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimin Batılı ülkelere yansımasına ve basında çıkan iddialara yanıt veren Gerasimov, "Ukrayna’ya helikopterler, insansız hava araçları ve uçaklar tedarik edilmesi, Kiev’i keskin ve tehlikeli adımlara yöneltiyor. Ukrayna ordusu, Donbass’ta ABD tarafından sağlanan Javelin tanksavar füze sistemlerinin kullanılmaya başlandığını açıkladı.

SALDIRI HABERLERİNİ YALANLADI

Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınakla ilgili özellikle Batılı medya gruplarının Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği yönündeki haberleri de yalanlayan Gerasimov, "NATO ülkeleri, Rusya topraklarında yapılan askeri birlik intikallerine aşırı önem veriyor. Askeri eğitimler sırasında birliklerin intikali, her ülkenin silahlı kuvvetleri için rutin bir uygulama. Askeri faaliyet, ulusal topraklarımızda yürütülüyor ve bildirim gerektirmiyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı hazırlığı içinde olduğuna dair basına yansıyan haberler yalan" diyerek iddialara tepki gösterdi.