İBB'nin hediye ettiği gemi satışa çıkarıldı

İBB'nin hediye ettiği gemi satışa çıkarıldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hediye olarak verilen gemi, Beşikdüzü Belediyesi tarafından satışa çıkartıldı.

Trabzon Belediyesi tarafından yaklaşık 10 sene önce İstanbul’dan getirilen o günkü ismiyle “Kızıltoprak” olan daha sonra “Mavi Karadeniz” adını alan şehir hatları vapuru Beşikdüzü ilçesine 6 sene önce verilmişti.

Dönemin AK Partili Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu tarafından gemi sosyal etkinlik çerçevesinde yaklaşık 4 sene Beşikdüzü Limanı’nda çay ocağı olarak hizmet verirken, gemiye gelenler adeta İstanbul Boğazı’ndaki ortamı hissederek stres atıyordu. Fakat belediye başkanlığının CHP’ye geçmesinin sonrasında gemi olduğu yerde adeta çürümeye bırakılırken, geride bıraktığımız aylarda CHP'li Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramiz Uzun, geminin meclis kararı ile satışa çıktığı doğrultusunda görüş bildirmişti.

BELEDİYEDEN SATIŞ KARARI ÇIKTI

Konuyla alakalı bilgi veren Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP) Beşikdüzü Belediye Meclis üyesi Doğukan Zıp, Belediye Başkanının 2 ay önce geminin kiralanması için meclisten yetki istediğini anımsattı.

Zıp “Biz meclisteki arkadaşlarla bu geminin burada hibe olduğunu, hibe bir malın etik kuralları gereğince satışının ahlaki olmayacağını kendisine ifade ettik. Ancak kendi siyasi organizasyonundaki meclis üyeleri ile satış kararını onaylattı. Bu geminin burada ilçemizin sembolü olan bir milli değer olan geminin hurda piyasası değeri üzerinden satışı yapılacağını kararlaştırıldı mecliste. Hal böyle iken biz Beşikdüzü'ndeki siyasi faaliyet sürdüren insanlar olarak bu geminin burada kalıp ticari faaliyetine burada devam edip ilçede istihdam sağlamasını istiyoruz. O noktada ilçede kamuoyu oluşturmak adına Allah izin verirse hep beraber verdiğimiz mücadele neticesinde bu geminin burada kalmasını sağlayacağız” dedi.

Gemi için gündeme gelen rakamın 400-500 bin TL kadar olduğunu söyleyen Zıp, “Şu an Belediye meclisinde bu gemi için konuşulan rakam 400-500 bin TL civarında. Günümüz ekonomik imkânları göz önünde bulundurursak bu rakam bir araç dahi almıyorken Beşikdüzü Belediyesi 50 ton ağırlığında olan gemiyi 400 -500 TL civarında bir rakamla bir firmaya satma noktasında kararlı” dedi.