CHP'li vekil Çetin Arık: Bebek mamasına kilit takılmışken ne bütçesi?

CHP'li vekil Çetin Arık: Bebek mamasına kilit takılmışken ne bütçesi?
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 2022 mali yılı bütçesi görüşmelerinde kürsüye kilitli çocuk mamasıyla çıktı. Arık, "Benim ülkemde çocuk maması kilit altına alınmışken ben nasıl bilim ve teknolojinin bütçesini konuşabilirim?" diye konuştu.

TBMM Genel Kurulunda, 2022 mali yılı bütçesi görüşmelerinde konuşma yapan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, bilimsel çalışmalar ve ekonomiye ilişkin eleştirilerde bulundu. Kürsüye kilitli bebe mamasıyla çıkan Arık, " "Benim ülkemde çocuk maması kilit altına alınmışken ben nasıl bilim ve teknolojinin bütçesini konuşabilirim?" ifadelerini kullandı.

"Hayvanat bahçesi müdürünün TÜBİTAK'a müdür olarak atandığı bir ülkede ben hangi bütçeyi anlatayım?"

"Bu iktidarın Araştırma-Geliştirme (AR-GE) çalışması, bilim, teknoloji gibi bir önceliği yok." diyen Arık konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Bilim ve teknolojinin bütçesi üzerine konuşmak benim için büyük bir talihsizlik. Günlük elektrik faturasının 60 lira olduğu, buna karşılık TÜBİTAK'ın üniversitelere proje başına ortalama 35 bin lira kaynak aktardığı bünyede ben hangi bilimi anlatayım? Sayın Erdoğan'ın ekonomist, hayvanat bahçesi müdürünün TÜBİTAK'a müdür olarak atandığı bir ülkede ben hangi bütçeyi anlatayım?"