Diyanet'ten stokçuluk uyarısı: İslam ülkeleriyle bağdaşmaz

Diyanet'ten stokçuluk uyarısı: İslam ülkeleriyle bağdaşmaz
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Elinde ürün olduğu halde daha çok kazanma hırsıyla piyasaya sürmemek yani ihtikara tevessül etmek, İslam’ın üstün ahlak ilkeleriyle bağdaşmayan ve yasakladığı bir davranıştır." dedi.

Katar ziyareti sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, stokçuluk yapanları sert bir şekilde uyararak, "Stokçuluk yapanın malına el konulacak" demişti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'da stokçuluk uyarısında bulundu. Erbaş, elinde ürün olduğu halde piyasaya sürmemenin İslam'ın ilkeleriyle bağdaşmayan, yasaklanan bir davranış olduğunu dile getirdi.

"40'ıncı İl Müftüleri İstişare Toplantısı Sonuç Bildirgesi"ni kamuoyu ile paylaşan Erbaş yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

"Dinimiz, iyilik, isar, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma gibi erdemlerin toplumun tüm fertlerini kuşatacak bir anlayışla ikame edilmesini; birlikte yaşama ahlakına ve hukukuna özen gösterilmesini istemektedir.

Dolayısıyla bencilce davranarak kişisel menfaat sağlamaya yönelik yaklaşımlarda bulunmak, elinde ürün olduğu halde daha çok kazanma hırsıyla piyasaya sürmemek yani ihtikara tevessül etmek, İslam’ın üstün ahlak ilkeleriyle bağdaşmayan ve yasakladığı bir davranıştır. insaniyet açısından da kabul edilemez bir durumdur."