ASELSAN son noktayı koydu! BAE yalanı resmen çürüdü

ASELSAN son noktayı koydu! BAE yalanı resmen çürüdü
Türk savunma sanayii şirketi ASELSAN, Birleşik Arap Emirlikleri'ne satılacağı iddialarını keskin bir yalanladı. Kurumdan yapılan açıklamada, "Şirketimiz hakkındaki bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz" sözleriyle bir konuştu, pir konuştu.

ASELSAN'ın BAE'E satılacağı konusu gündemde çok çalkantıya neden olmuştu. Birçok partiden de tepki alan olayda, en son noktayı ASELSAN koydu. İddiaları tamamen asılsız olduğunu anlatan ASELSAN, " Asla gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz" ifadelerini kullandı. 

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, Türk kaynaklara dayandırdığı haberinde Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir heyetin  Ankara'da olduğunu ve ASELSAN gibi Ankara merkezli savunma şirketleriyle görüştüğünü aktardı. İsmini açıklamayan yetkililer BAE'nin lideri Şeyh Muhammed bin Zayid El-Nahyan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden iki hafta sonra bu görüşmenin gerçekleştiğini öne sürdü.

MUHALEFETTEN PEŞ PEŞE TEPKİ GELMİŞTİ

Bu haberin ardından ASELSAN'ın satışıyla ilgili iddialara muhalefet partileri CHP ve  İYİ Parti'den tepki gelmişti. İYİ Parti  İzmir Milletvekili ve Meral Akşener'in Başdanışmanı Aytun Çıray, Twitter hesabından iddialara tepki göstererek, "  Türkiye'nin en stratejik milli güvenlik kurumlarından biri olan ASELSAN'ı BAE'ye satmak için sunum yaptırmışlar. Bu tarihimizin en büyük ihanetlerinden biri olur. Sessiz kalanlar bu günaha ortak olurlar. Alanlar da rahatsız olurlar. Alyanslarımızı alın bunu yapmayın!" demişti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, "ASELSAN'ı, ROKETSAN'ı ya da HAVELSAN'ı satmayı aklınızın ucundan geçirmeyin. Yıllara dayanan birikimimizi ekonomide "yeni bir şeyler" deniyorsunuz ve ülkeyi uçurumun eşiğine getirdiniz diye satamazsınız." Hatalarınızı gelecek kuşaklara yüklemenize izin vermeyeceğiz!" tepkisini göstermişti.

ASELSAN SATIŞ İDDİALARINI YALANLADI

ASELSAN ise iddiaları yalanlayarak "Şirketimiz hakkındaki bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz" dedi.