Merkel veda turunda göz yaşlarına hakim olamadı

Merkel veda turunda göz yaşlarına hakim olamadı
Görevini devretmeye hazırlanan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman ordusunu ziyareti sırasında göz yaşlarına hakim olamadı.

Almanya’yı 16 yıl idare eden, sakinliği fakat kararlı yönetimiyle bilinen Başbakan Angela Merkel, görevinden ayrılıyor.

Alman Ordusu tarafından “Büyük Zapfenstreich” ödülü verilen Merkel, yapılan törene belki de son defa Başbakanlık makam aracıyla gitti. Savunma Bakanı Karrenbauer tarafından karşılanan Merkel, törende askeri bandodan, “Benim için kırmızı güller yağsın” parçasını çalmalarını istedi.

Hildegrad Knef'e ait şarkının notaları arşivinde olmayan grup, biraz problem yaşasa da parçayı çaldı. Bu esnada Merkel'in gözyaşı döktüğü fark edildi.

Son olarak, “Büyük tanrı, seni hep övgüyle anıyoruz” şarkısı çalındı ve sonrasında Savunma Bakanı, Merkel'e kırmızı bir gül verdi.

"TEVAZU VE ŞÜKRAN DUYGULARINI HİSSEDİYORUM"

Başbakan Merkel, burada gerçekleştirdiği konuşmada, “Burada tevazu ve şükran duygularını hissediyorum. Güvenin siyasette çok önemli olduğunun farkındayım. Kalbimden en derin şükranlarımı sunuyorum. Şansölye olarak son 16 yılda çok zorlayıcı dönemler oldu. Özellikle pandeminin son iki yılı, siyasete, bilime ve günlük yaşama ilişkin söylemlere duyulan güvenin ne kadar önemli, aynı zamanda ne kadar da kırılgan olduğunu gösterdi” dedi.

Demokrasinin farklı fikirlerin, eleştirel bakışların sayesinde geliştiğini kaydeden Merkel, “Demokrasimiz, kendini eleştirme yeteneği ile gelişir. Gelecekte dünyayı her zaman diğerinin gözünden görmeye, ayrıca diğerinin bazen rahatsız edici ve çelişkili bakış açılarını algılamaya, çıkarlar dengesi için çalışmaya herkesi teşvik etmek istiyorum. Diğer birçok ulusta olmayan bizdeki siyasi tartışma kültürü için minnettarım. Gönlümüzde mutlulukla işimizi yaparsak geleceği iyi şekillendirmeye devam edebileceğimize inanıyorum. Herkese ve ülkemize tüm kalbimle mutluluklar diliyorum” ifadelerini kullandı.