Korkutan açıklama! 24 kent ve 80 ilçede deprem bekliyor

Korkutan açıklama! 24 kent ve 80 ilçede deprem bekliyor
Yer bilimci Aysu Aykan'ın yaptığı açıklamalar gündem oldu. Depremlerle ilgili çarpıcı iddialarda bulunan Aykan, "Marmara'da mutlaka deprem olacak ve bu deprem 28 milyon kişiyi etkileyecek. Büyüklüğü 7.6 olabilir" sözleri insanları tedirgin etti.

Türkiye'de sıklıkla görülen depremler vatandaşlar arasında korkuya neden oluyor. Antalya'dan Konya'ya, Erzurum'dan Muğla'ya kadar pek çok kentte yakın zamanda hissedilir büyüklükte depremler meydana geldi. Depremler ile ilgili açıklama yapılırken ilk akla gelen İstanbul ve büyük Marmara depremi oluyor.

"DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7.6 OLABİLİR"

Yaşayan kişi sayısının diğer şehirlere oranlara fazla olması depremden etkilenecek kişilerin de bir hayli fazla olmasına neden olacak. Ancak sadece İstanbul değil Türkiye'nin 24 şehri  deprem açısından risk altında. Bu kentlerde 80 ilçe büyük deprem oluşturabilecek fay hatlarına sahip. Yer Bilimci Aysun Aykan, fay hatlarının art arda hareketlendiği şu günlerde çok önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'de 24 kent ve 80 ilçenin fay hattı üzerinde olduğuna dikkat çeken Aykan, deprem üretebilecek fay hatlarını da açıkladı. Aykan, "Türkiye’de yaklaşık 20 yerde deprem üretme olasılığı olan fay var. Marmara'da mutlaka deprem olacak ve bu deprem 28 milyon kişiyi etkileyecek. Büyüklüğü 7.6 olabilir" diye konuştu.

"24 KENTİMİZ 80 İLÇEMİZ FAY HATTINDA" 

"Ülkemizin önemli bir bölümü deprem tehlikesi ve riski altındadır. Türkiye Diri Fay Haritası'na bakıldığında; 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip yaklaşık 500 diri fay bulunmakta. Şu an ki yapılan çalışmalara göre şehir merkezinden diri fay geçen kent sayısı 24 olmuştur.

RİSK ALTINDAKİ KENTLERİMİZ 

Risk altındaki bu iller; Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Erzurum, Erzincan, Hakkari ve Bingöl'dür. 24 kentimizin yanı sıra, 80'i aşkın ilçemiz de doğrudan fay hatları üzerindedir.