Bebeğinin cinsiyetini söyleyen doktoru CİMER'e şikayet etti

Bebeğinin cinsiyetini söyleyen doktoru CİMER'e şikayet etti
Batman Özel Zilan Hastanesi'nde bebek bekleyen bir çift, kadın doğum uzmanını bebeklerinin cinsiyetini söylediği gerekçesiyle CİMER'e şikayet etti.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, eşinin talebi olmaksızın bebeğinin cinsiyetini söyleyen kadın doğum doktorunu CİMER’e şikâyet eden vatandaşı bugünkü köşesine taşıdı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Şimşek’in konuyla ilgili olarak, “Şimdi CİMER yetkilileri ve diğerleri, Cumhurbaşkanlığı adına halkın şikayetlerini alırken ve değerlendirirken nelere yol açtığınızı, bizzat onun adını taşıyan üniversitenin tıp fakültesini ne hale düşürdüğünüzü fark edebiliyor musunuz? Ama kime anlatalım ki? Şimdi kalkıp birisi ‘Onların gözleri var görmezler, kulakları var işitmezler, kalpleri var hissetmezler' dese ne diyebilirsiniz?” tepkisini kaleme alan Öztürk, şikâyet edilen doktorla da görüştüğünü kaydetti.

"İLK DEFA BÖYLE BİR ŞİKAYETLE KARŞILAŞTIM"

“Cinsiyet karışıklığı şüphesi olabiliyor. Ben de gelen hastama bebeğinin cinsiyeti konusunda bilgi verdim. Bu benim hastaya karşı görevimdir” diyen Kadın Doğum Doktoru Yüksel Işık, 13 senelik uzman hekim olduğunu, ilk defa böyle bir şikayetle karşılaştığını söyledi.

CİMER’e yapılan şikâyet ise şu şekilde:

“CİMER başvurusuyla, …… adlı şahıs, ‘Batman Özel Zilan Hastanesi Kadın Doğum Doktoru Yüksel Işık, 11 Eylül 2021 tarihinde, hamile eşimin kontrolünü yaptığı esnada, eşimin talebi olmamasına rağmen çocuğumun cinsiyetini kendisine bildirmiş ve benim hayatımda yaşayabileceğim bu büyük heyecana engel olmuş bu da benim ve eşimin çok üzülmesine, tartışmamıza sebebiyet vermiştir' demiştir.

Bahse konu şikayetle ilgili hastane mesul müdürlüğünüzce gerekli incelemenin yapılarak 23 Kasım 2021 tarihine kadar konu hakkında müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri Başkanlığı'na açıklama yapılması hususunda gereğini rica ederim.”