Galericiler site otoparklarını kiralamaya başladı

Galericiler site otoparklarını kiralamaya başladı
İstanbul'da otomobil stokçuluğu yapan galericiler sitelerin otoparklarını kiralamaya başladı. Durumdan rahatsız olan vatandaşlar kendi otoparklarına giremediklerini söyledi.

Küçükçekmece'de bulunan 700 dairelik bir sitede, illegal grupların kat maliklerinin otopark yerlerini gasbettiği belirlendi. Yaklaşık üç yıl önce bu siteden ev alan Ayhan Koç adlı vatandaş, yaşanan durumun olağandışı olduğunu kaydetti.

Türkiye Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Koç, "Site yönetimimizi profesyonel olduğunu düşündüğümüz kişilere teslim ettik. Ancak bu kişilerin hizmetten ziyade para kazanmak amacında olduğunu anladık. Bunun en basit bir örneği ise otoparkımızın galericilere kiralandığını öğrenmemiz ile oldu. Yakın zamanda otoparkımızda birçok sıfır kilometre araç ile karşılaştık.

"KENDİ OTOPARKIMIZA GİREMEZ OLDUK"

Bunu yönetime sorduğumuzda mantıklı bir cevap alamadık. Ev sahiplerinin kendi otoparkları bile gasbedildi. Sonradan öğrendik ki, bayilerden yüzlerce araç alan ikinci el galericiler, bu araçları koyacakları yer bulamadıklarından bizim site yönetimi ile anlaşmışlar. Araç başı belli bir ücret alarak anlaşma imzalanmış. Kendi otoparkımıza giremez olduk. Durumu mahkemeye taşıdık ama şiddete maruz kaldık" dedi.

Ayhan Koç, olanların ardından 300 kişilik bir WhatsApp grubu kurulduğunu ve meydana gelen olayların buradan paylaşılmasını istediğini söyleyerek "Bunun üzerine telefona şikâyetler yağmaya başladı. Site koridorunda sigara içen bir kadına 250 lira ceza kesildi. 19 Eylül 2021 günü, grubumuzla sitede çay içiyorduk ve üzerime döküldü. Tişörtümü çıkarmak zorunda kaldım. Bunu gören güvenlik 1.000 TL'lik ceza kesti. Bunu yapmaya hakkı yok. Kanunen de mümkün değil. Ödemeyeceğimi belirttiğimde ise icra takibi başlatılacağını söyledi" ifadelerini kullandı.

"İLLEGAL GRUPLAR GELİR KAPISI OLARAK GÖRÜYOR"

Kentsel Tesis Yönetim Derneği (TRKTYD) Başkanı Suat Sandalcı, her gün çok sayıda şikâyet aldıklarını kaydederek "Bize gelenlerin tamamını Bakanlığa iletiyoruz. Bilgisiz ve eğitimsiz olarak yöneticilik yapılıyor. Bazı illegal gruplar, kendileri için gelir kapısı olarak gördükleri site yönetimlerine âdeta çöküyorlar. Yakın zamanda İstanbul Esenyurt'ta yer alan bazı siteler denetlendi. Yönetimler maalesef bilgisiz, eğitimsiz kişi ve kurulların elinde. Cezai işlemler uygulandı.

13 site yöneticisi hakkında soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanı'mız Süleyman Soylu ile yaptığımız görüşmede 'mafyatik' hâle dönüşen site yönetimlerinin de mercek altına alınacağı gündeme geldi. Hatta ilerleyen günlerde bu çarpıklık Türkiye genelinde operasyonlara konu olabilir" dedi.