Simge Barankoğlu dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı

Simge Barankoğlu dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı
Ünlü sosyal medya fenomenleri Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın, dolandırıcılık yaptıkları suçlamasıyla tutuklandı. Barankoğlu suçlamaları kabul etmeyerek geçimini reklam üzerinden sağladığını söyledi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, sosyal medyada para ödülü kazanıldığı söylenip, 'vergisi' adı altında vatandaştan para toplayarak, dolandırıcılık yaptığı iddia edilen suç şebekesine yönelik ihbar ardından soruşturma başlattı. Polis, dolandırıcılık şebekesinin, vatandaşları sosyal medya üstünden oynanan oyundan para ödülü kazandıkları fakat belli oranda vergiyi vererek ödülü alabilecekleri yalanıyla kandırdığını belirledi.

Ekipler, 10 Kasım'da eş zamanlı yapılan operasyonlarla içlerinde sosyal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın'ın da olduğu 18 kişiyi gözaltına alındı. Polisteki işlemlerinin sonrasında dün akşam adliyeye gönderilen şüphelilerden Barankoğlu ve Aydın'ın da içlerinde olduğu 16 kişi tutuklandı, 2 kişi ise serbest bırakıldı.

"GEÇİMİMİ REKLAMDAN SAĞLIYORUM"

Tutuklanan Simge Barankoğlu'nun, ifadesinde, "Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya konu bu eylem de diğer reklamlar gibiydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Tutuklanan Yeşim Aydın'ın da "Geçimimi sosyal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu kişiler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Böyle bir dolandırıcılık suçunun işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının sahte olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile iletişime geçmedim, para istemedim. Sadece reklam ücreti aldım. Çok üzgünüm" dediği belirtildi.