Muz yeme akımı başlarını yaktı! Haklarında karar verildi

Muz yeme akımı başlarını yaktı! Haklarında karar verildi
Sosyal medyada Türk vatandaşları ile dalga geçmek amacıyla 'muz yeme akımı' başlatan ve video paylaşan yabancı uyruklu 45 kişi sınır dışı edilecek.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, sosyal medyada 'muz yeme akımında' paylaşım yapan 45 sığınmacının sınır dışı edileceğini açıkladı.

Göç İdaresi Başkanlığı'ndan paylaşılan yazılı açıklamada, "TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna bağlı Göç ve Uyum Alt Komisyonu'nda düzensiz göçle mücadele konusunda genel bilgi veren Başkan Yardımcımız, kendisine yöneltilen sosyal medyada paylaşılan provokatif muz görüntüleri ile ilgili bir soruya cevap verirken sorunun cevabı yazılı olarak istenmiş, sözlü cevap yarım kalmış bu da kamuoyuna yanlış yansıtılmıştır" denildi.

Açıklamada, "Bahse konu provokatif paylaşımları yapan 45 yabancı uyruklu şahıs tespit edilmiş, bu şahıslar adli işlemlerin ardından sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezlerine sevk edilmiştir. İşlemleri devam eden 45 yabancı uyruklu şahıs halen Geri Gönderme Merkezlerinde idari gözetim altında bulunmaktadır" denildi.

MUZ YEME AKIMI NEDİR?

İzmir'de bir vatandaşın sokak röportajı sırasında "Ben muz yiyemiyorum, onlar kilolarca muz alıyor" sözlerinin sonrasında Türkiye'de ikamet eden Suriyeliler, Tiktok'ta 'muz yeme' akımı başlatmıştı.

Emniyet ekipleri, söz konusu paylaşımları yapanları gözaltına alıp sınır dışı etmek üzere İstanbul İl Göç İdaresi'ne göndermişti.