Milli Eğitim Bakanlığı'ndan milyonluk etkinlik

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan milyonluk etkinlik
Türkiye'de vatandaş zamlardan ve geçim sıkıntısından dert yanarken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2 günlük etkinlik için 1 milyon 84 bin lira harcadığı ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İstanbul'da iki gün yapılan toplantı için 1 milyon 84 bin TL harcadı.

Kamu İhale Bülteni’nde bulunan bilgilere göre, MEB’e bağlı Merkez Saymanlık Müdürlüğü, 4 Ekim tarihinde, “İstanbul'da 3-4 Kasım 2021 tarihlerinde Yapılacak Türk Konseyi Eğitim Bakanları 6’ncı Toplantısı ve Uluslararası Türk Akademisi Bilim Konseyi 4’üncü Toplantısı Organizasyonuna İlişkin Hizmet Alımı” ismi altında bir ihale yaptı. İhale, tam 1 milyon 84 bin TL’ye Magellan Organizasyon Turizm Basım Yayın Dil Hizmetleri ve Danışmanlık Anonim Şirketi’ne verildi.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, milyonluk ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “doğal afetler, salgın hastalıklar, can ya da mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması halinde kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde geçen pazarlık usulüyle gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Askhat Aimagambetov, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Bolotbek Kupeshev, Özbekistan Halk Eğitimi Bakan Yardımcısı Temurjon Komilov, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darkhan Kydyrali ve Macaristan İstanbul Başkonsolosu Laszlo Keller katıldı.