Bakan Gül'den Soylu'ya hukuk cevabı! Ortam gerildi

Bakan Gül'den Soylu'ya hukuk cevabı! Ortam gerildi
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin" sözlerine cevap verdi. Gül "Biz yapalım, hukuk arkadan gelsin' değil; 'Hukuk önde yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım' anlayışıdır hukuk devleti" açıklamasında bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adını vermeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya cevap verdi, "'Biz yapalım, hukuk arkadan gelsin' değil; 'Hukuk önde yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım' anlayışıdır hukuk devleti" açıklamasında bulundu.

Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı Sempozyumu"nun açılışında konuşan Bakan Gül, adını vermeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'hukuk' sözlerine cevap verdi.

"Bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim klavuzumuz hukuktur" diyen Gül, "'Biz yapalım, hukuk arkadan gelsin' değil; 'Hukuk önde yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım' anlayışıdır hukuk devleti" dedi.

SÜLEYMAN SOYLU NE DEMİŞTİ?

Kadın Muhtarlar Derneği 3. Genel Kongresi'ne katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada şu sözleri kullanmıştı:

"Uyuşturucuyla mücadelede çok önemli bir yol katettik. Metruk ve terk edilmiş binalardan mahallelerimi kurtarmak zorundayız. Beyoğlu'nda çok büyük bir bina metruk bir bina haline gelmekte, biz bu binanın etrafını tuğlayla öreceğiz, yıkmak da mümkün değil, onu metruk bir bina olmaktan kurtardık. Hepinizden ricam bu konuda cesaretli olalım. Her bir çocuğumuzun orada zehirlenmesi bizim için kabustur.

110 bin metruk bina vardı, biz bunun 75 binden fazlasını yıktık. 15 binini de restore ettik. Geçen gün vilayetlere gidiyorum; Diyarbakır, Adana ve İstanbul da dahil olmak üzere, muhtarlarımız diyor ki “Efendim şurada metruk bina var burada metruk bina var. Ama mahkeme kararı var yıkamıyoruz.” Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin. Çünkü o bina orada durdukça orada uyuşturucu kullanılıyor. Vatandaş geliyor diyor ki muhtara “Bu binayı ne yapacaksın.” Muhtar “mahkeme kararı var yıkamayız” diyor. Ben de diyorum ki gece yarısı dozer gelsin yıksın kim yıktı biz nereden bilelim ya!"