Doğal gaza büyük zam

Doğal gaza büyük zam
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde yer alan verilere göre kasım ayı için sanayi aboneleri ve elektrik üretimi için kullanılan doğal gaza yüzde 50'ye yakın zam geldi.

Doğal gazda kasım ayı için mesken tarifesi sabit bırakılırken sanayi aboneleri için geçerli olacak tarifeye ortalama yüzde 48, elektrik üretim amaçlı tarifeye ise ortalama yüzde 46 zam yapıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sayfasında kasım ayı ile alakalı tarife tablosu paylaşıldı. Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım firmalarına kasımda uygulayacağı satış fiyatı mevcut tarifede olduğu gibi 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira olarak sabit olacak.

SANAYİDE KULLANILAN GAZA ZAM

Kasımda senelik tüketimi 300 bin metreküpün üstünde olan serbest tüketicilerin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ekim ayına oranla yaklaşık yüzde 48 zamlanarak 3 bin 500 liraya çıktı.

Söz konusu ayda organize sanayi bölgesi ya da kullanıcı birliği abonelerinin tükettiği 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ise yaklaşık yüzde 48 zamlanarak 3 bin 482 liraya çıktı.

Öte yandan elektrik üretim santrallerine verilen 1000 metreküp doğal gazın ücreti yaklaşık yüzde 46 zamla 4 bin lira oldu. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak belirleniyor.

Doğalgaza ekim ayında da yüzde 15 zam yapılmıştı. Zam, sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yapılırken mesken tarifesi sabit kalmıştı.