Affedilemez bir karar

Affedilemez bir karar
Leicester City'ye geçen sezon tarihinin en büyük başarısını yaşatan teknik direktörü Ranieri, takım bu sezon küme düşme potasına girince kovuldu.

İngiltere'nin efsanevi futbolcularından Gary Lineker, Leicester'ın Ranieri'yi kovmasını 'affedilemez bir karar' olarak değerlendirdi. Eski Leicester oyuncusu, takıma tarihinin ilk şampiyonluğunu getirmesinden henüz 1 yıl bile geçmemesine karşın böyle bir kararın çıkmasını anlam veremediğini bildirdi:

"Ranieri'nin Leicester City için yaptıklarından sonra onu kovmak açıklanamaz, affedilemez bir karardır"

Eski Leicester oyuncularından Alan Smith ise "Premier Lig'de son 10 yılda çok sürpriz kararlar çıktı. Ama bu bana göre en şaşırtıcısı oldu" dedi.

Eski futbolculardan Tony Cottee de "Zamanlaması daha kötü olamazdı. Sonuçta Pazartesi günü Liverpool karşısında kritik bir maça çıkacaklar. Sanırım bir anlaşmazlık var. Yoksa böyle bir kararın çıktığını düşünemem. Bu gece düğmeye basmak bir panik hali gibi geliyor. Soyunma odasında yaşananları bilmiyorum. Sadece bir tuhaflık var" açıklamasını yaptı.

Cottee, taraftarın buna tepki gösterebileceğini de sözlerine ekledi.

İngilizlerin tecrübeli teknik adamlarından Harry Redknapp "Şaşırmadım ama büyük hayal kırıklığına uğradım. Çok iyi iş çıkarmıştı" derken eski futbolculardan Ian Wright da "Talihsiz bir karar. Şu an kendimi bir Leicester futbolcusunun yerine koyuyorum. Nasıl hissediğimi düşünemiyorum. Sonuçta şampiyon bir teknik adam var giden" dedi.

Chelsea'de şampiyonluk turu attıktan bir sezon sonra İtalyan meslektaşına benzer süreç yaşayan ve başkent ekibindeki görevine son verilen Portekizli çalıştırıcı Jose Mourinho, Ranieri'ye "Yazdığın tarihi kimse silemez" ifadeleriyle destek verdi.

Yerine kim gelecek?

AFP'nin haberine göre Ranieri'nin koltuğu için 5 aday var. Bunlardan biri de eski Leicester oyuncusu, eski Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini. İtalyan ile birlikte diğer adaylar Roy Hodgson, David Wagner, Frank de Boer ve Nigel Pearson.